45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Moczenie nocne

Moczenie nocne objawia się niezamierzonym oddawaniem moczu w trakcie snu. Nazywane się je też moczeniem lub nietrzymaniem moczu. Często spotykane jest wśród dzieci, zwłaszcza tych, które były narażone na sytuacje stresowe.

Przyczyny moczenia

  • Zbyt mały pęcherz. Dotyczy to sytuacji, w których trakcie ilość produkowanego przez noc moczu jest większa niż pojemność pęcherza.
  • Brak wyczucia pełnego pęcherza. Zdarza się czasami, że dojrzewające dzieci nie są budzone przez nerwy odpowiadające za kontrolę pęcherza. Zdarzenia te mają miejsce przeważnie w czasie głębokiego snu.
  • Zakażenie dróg moczowych. Utrudnia kontrolę nad oddawaniem moczu dziecka. Poza moczeniem występują też takie objawy towarzyszące jak krew w moczu, moczenie dzienne i ból przy oddawaniu moczu.
  • Brak równowagi hormonalnej. Dotyczy niedoboru hormonu antydiuretycznego, nazywanego inaczej ADH. Odpowiada on za mniejsze produkowanie moczu w okresie snu. Niektóre dzieci nie wytwarzają go w odpowiedniej ilości.
  • Bezdech senny. Przyczyną tego jest wystąpienie stanu zapalnego lub powiększenia się migdałków. Dodatkowe objawy to chrapanie, bóle gardła i uczucie senności w ciągu dnia.
  • Stres. W życiu dziecka może dojść do wielu stresujących wydarzeń. Przykładami mogą być narodziny rodzeństwa, pierwsze dni w szkole lub wycieczka z nocowaniem poza domem.
  • Początki cukrzycy. Moczenie nocne może być pierwszą oznaką cukrzycy.
  • Przewlekłe zaparcia. Są one związanie z nieregularnym wypróżnianiem się.
  • Wady strukturalne w układzie nerwowym lub w drogach oddechowych.


Czynniki ryzyka
Istnieje parę czynników mających wpływ na zwiększenie ryzyka moczenia nocnego. Są to:

  • Płeć. Analiza statystyk wykazała, że chłopców moczenie nocne dotyka dwa razy częściej niż dziewczynki.
  • Wykazana nadpobudliwość psychoruchowa, nazywana również ADHD. Dopatrzono się zależności, że dzieci z ADHD często mają problemy z moczeniem nocnym.
  • Historia rodziny. Jeśli któryś z rodziców dziecka, za czasów dzieciństwa przechodził przez moczenie nocne, to szanse, że jego dziecko również zostanie tym dotknięte, wynoszą 80%.


Komplikacje
W przypadku braku fizycznej przyczyny moczenia nocnego, nie ma mowy o zagrożeniu zdrowia. Problemem pozostaje poczucie winy i wstydu ze strony dziecka, które z biegiem czasu może powodować obniżenie samooceny.
Trzeba też uważać, aby moczenie nie wywołało wysypki w okolicach narządów płciowych. W tym celu należy stosować przemywanie i maści.


Leczenie
Dzieci wyrastają z tego schorzenia samoistnie. Wizyta u lekarza jest konieczna, jeżeli wystąpią komplikacje lub jeśli za długo to trwa. Większość dzieci wyrasta z moczenia w okolicach 4. roku życia. Jednak około 15% przeżywa to jeszcze w okresie 5. - 6. roku życia.


W leczeniu domowym można skorzystać z czujnika wilgotności. Sprzedaje się go bez recepty. Można go znaleźć w aptekach lub Internecie. Specjalny odbiornik jest umieszczany jest na noc na pościeli w okolicach piżamy. Jeśli dziecko rozpocznie oddawanie moczy to automatycznie uruchomiony zostanie alarm. Dziecko w tym czasie powinno się obudzić, zatrzymać mocz i iść do łazienki. Korzystanie z takiego alarmu wilgotności sprawia, że dziecko po kilku lub kilkunastu tygodniach powinno się już się cieszyć suchymi nocami.

Czasami lekarz pediatra przepisuje odpowiednie leki, które powinny zatrzymać moczenie. Leki te powodują spowolnienie nocnej produkcji moczu, a także uspokajają pęcherz. Warto zapytać lekarza o możliwe skutki uboczne zażywanych leków.


choroby układu moczowego moczenie nocne u dzieci objawy moczenia nocnego leczenie moczenia nocnego
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach