45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Migrena

Migrena jest to gwałtowny, okresowy, jednostronny ból głowy. Przy takim gwałtownym ataku bólu przeważnie obecne są także nudności a czasami nawet wymioty. Taki rodzaj bólu może przypominać zazwyczaj pukanie lub bicie młotkiem, synchronicznie z tętnem.

Przeważnie zaobserwować można zblednięcie dotkniętej bólem połowy twarzy, nieostre widzenie i zaburzenie czucia. Migrena pojawia się cztery razy częściej w przypadku kobiet niż mężczyzn, zazwyczaj między 20 a 30 rokiem życia.

Rodzaje migreny:
Oczna (klasyczna) - przed pojawieniem się bólu umiejscowionego w rejonie oczodołu, pojawiają się zaburzenia neurologiczne objawiające się połowiczym niedowidzeniem. Dochodzi też do wystąpienia obniżonej ostrości wzroku, a nawet całkowitej krótkotrwałej ślepoty. Wielokrotnie z bólami migrenowymi pojawiają się nudności i wymioty.
Okoporaźna - występują bóle głowy skojarzone z częściowym lub całkowitym porażeniem mięśni okoruchowych. Prowadzi to do opadnięcia powieki oraz upośledzenia ruchów gałek ocznych, co powoduje podwójne widzenie.
Porażenna (skojarzona) - Pojawiają się okresowe pulsujące bóle głowy. Dodatkowo mogą powstawać ogniskowe objawy mózgowe takie jak parestezja, afazja lub dyzartria, niedowłady, a także napady padaczki Jacksona.
Stan migrenowy - seryjnie powtarzające się napady poprzedzielane krótkimi przerwami, trwające nawet kilka godzin. Towarzyszą im: zaczerwienienie i pocenie skóry twarzy, występowanie obfitej wydzieliny z nosa oraz łzawienie.

To, co wyzwala poszczególne napady migreny to stany zdenerwowania, cierpienie fizyczne i nadmiernie przedłużony wypoczynek w pozycji leżącej. Do tego dochodzą zmiany pogody, a zwłaszcza wiatry halne, mają wyraźny wpływ na powstawanie napadów migreny.

Leczenie tej przypadłości nie jest proste. Wymaga indywidualnego dobrania środków leczniczych. W przypadku takiego leczenie głównym celem jest uwolnienie chorego od dalszych napadów migreny i lęku przed nimi.

Jeśli napady migreny pojawiają się często, to nie można bezkrytycznie zażywać leków przeciwbólowych, ponieważ mają one skutki uboczne.

Profilaktyka w tym wypadku opiera się na:

  • prowadzeniu regularnego trybu życia (prowadzenie gimnastyki porannej, uprawianie sportów, ograniczenie ilości snu),
  • codziennym przemywaniu ciała zimną wodą,
  • unikaniu przejadania się i nadmiernego picia zwłaszcza późnym wieczorem,
  • unikaniu alkoholu,
  • zmianie klimatu, zwłaszcza na nadmorski

choroby układu nerwowego leczenie migreny przyczyny migreny skutki migreny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach