40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Migrena z aurą

Migreną to napadowy ból głowy, mogący trwać od 4 godzin aż do nawet 3 dni. 20 - 25% osób doświadcza przed atakiem pewne ogniskowe objawy neurologiczne. Nazywa się je aurą. Pojawić się mogą nie więcej niż godzinę przed bólem głowy.

Powstawanie migreny z aurą
Do tej pory nie udało się wskazać, co konkretnie powoduje powstawanie migreny z aurą. Przeważnie są to procesy samoistne, toczące się w komórkach nerwowych. Wskazuje się także zaburzenia kurczliwości naczyń, wskutek czego dochodzi do spadku szybkości przepływu krwi przez niektóre części mózgu.

Rodzaje migreny z aurą:

  • Migrena z aurą o ostrym początku - aura pojawia w ciągu 4 minut, naśladując atak przejściowego niedokrwienia lub udar mózgu,
  • Migrena z typową aurą - aura rozwija się i trwa od 5-60 minut,
  • Migrena z przedłużoną aurą - aura trwa od 60 minut do tygodnia,
  • Migrena powikłana lub migrenowy zawał mózgu - gdy objawy aury trwają tydzień lub dłużej,
  • Migrena podstawna - rzadko się pojawia i objawia się jako zaburzenie funkcji pnia mózgu, móżdżku i obu płatów potylicznych.
  • Aura migrenową, której nie towarzyszy ból głowy,
  • Rodzinna migrena połowiczo-poraźną

Leczenie migreny z aurą
Na chwilę obecną nie odkryto jeszcze skutecznego środka w leczeniu migreny. Możliwe jest jedynie korzystanie ze środków łagodzących przebieg choroby, takich jak pochodne tryptanu i ergotaminy oraz niestandardowe leki przeciwzapalne.


choroby układu nerwowego Rodzaje migreny z aurą przyczyny migreny z aurą Leczenie migreny z aurą
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach