40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Migotanie przedsionków

Migotanie stanowi chorobę odpowiedzialną za zakłócanie prawidłowej pracy rytmu serca. Dochodzi do nieprawidłowego oraz nieskoordynowanego pobudzenia przedsionków serca. W niektórych przypadkach może dojść do pojawienia się zbyt szybkiej pracy komór serca.

Pojęcie migotania przedsionków
Choroba przeważnie jest obecna przy niewydolności serca lub powstaje w jej efekcie. Dotyczy najczęściej osób starszych. U ludzi młodych przyczyną może być zastawka w sercu. Skutkiem tej choroby jest zaburzenie prawidłowego rytmu serca, co w konsekwencji sprawia, że serce nie pracuje, tak jak powinno. Jego praca jest nieskoordynowana, co oznacza zły transport odpowiednich składników potrzebnych do korzystnego funkcjonowania organizmu. W następstwie dochodzi do szybszej pracy komór serca. Jeśli chodzi o choroby na tle sercowym, to właśnie migotanie przedsionków jest jedną z najczęściej występujących chorób tego rodzaju.

Rozpoznanie
Choroby serca mogą być różne, tak samo, jak ich objawy. Migotanie przedsionków nie zawsze oznacza wystąpienie objawów. Czasami wcale ich nie ma. Rozpoznać chorobę można za pomocą badania EKG. Elektrokardiografia, czyli właśnie EKG jest jednym z najczęściej wykorzystywanych badań diagnostycznych do rozpoznania chorób serca.

Przyczyny
Za chorobę odpowiedzialnych może być wiele czynników. Za część z nich odpowiadają geny, a innym razem to efekt nieprawidłowego stylu życia. Do tego zaliczyć trzeba oczywiście używki, takie jak papierosy czy nadmierne picie alkoholu. W pewnym stopniu może przyczynić się do tego również niewłaściwa dieta, a zwłaszcza fast foody czy nadmierne spożywanie tłustych posiłków. Wiadomo, że nadwaga powoduje liczne choroby serca. Dodatkowo, do innych przyczyn zaliczyć można:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • nadciśnienie płucne,
 • zatorowość płucna,
 • wrodzone wady serca,
 • udar mózgu,
 • choroba mięśnia sercowego,
 • guzy wewnątrzsercowe,
 • wada zastawki mitralnej,
 • udar mózgu,
 • kofeina,
 • czynniki genetyczne.

Powikłania chorób serca
Choroba ta może mieć wiele powikłań. Od nieprawidłowej pracy przedsionków po zaburzenia przepływu krwi. Może to spowodować powstaniem zatorów w krążeniu mózgowym, a to z kolei prowadzić może do udaru niedokrwiennego mózgu. Wpływ na powstanie powikłań ma głównie wiek pacjenta. Starsze osoby mają coraz słabszą odporność, jednak ważne jest również to, jaki styl życia prowadziła dana osoba. Do przyczyn zwiększających ryzyko powikłań zaliczyć można również cukrzycę, wrodzoną niewydolność serca, nadczynność tarczycy czy chorobę niedokrwienną serca.

Leczenie
W przypadku większości chorych choroba ustępuje samoczynnie. Czasami wymaga przeprowadzenia leczenia kontrolnego, które polega na przyjmowaniu specjalnych leków umożliwiających kontrolę nad pracą serca. W innych przypadkach potrzebne jest leczenie. Można podzielić go na trzy fazy:

 • kontrolę rytmu komór
 • zapobieganie powikłaniom
 • przywrócenie prawidłowego rytmu zatokowego

W tej sytuacji leczenie jest dobierane odpowiednio do pacjenta. Metoda zależna jest od czynników, które wywołały chorobę. Czasami, gdy przyczyną jest kofeina czy alkohol, chorobę można bardzo szybko wyleczyć, a w innych, gdy spowodowana może być czynnikami genetycznymi, leczenie może być znacznie dłuższe.


choroby serca przyczyny chorób serca dziwny ból serca co to jest Migotanie przedsionków
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach