40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy pojawiają się u 40-50% kobiet. Stanowią grupę jednych z najczęściej występujących łagodnych litych guzów wrastających w macicę. Z powodu miejsca ich położenia w macicy dzieli się je na 4 rodzaje: śródścienne, podśluzówkowe, podsurowicówkowe i uszypułowanie.

Niektóre z mięśniaków mogą przyjmować polipowaty uszypułowany charakter wzrostu. Zmiany takie mogą rozciągać szyjkę macicy, wychodząc z jej kanału do pochwy, a sporadycznie nawet przed szparę sromową na zewnątrz. Określa się je jako mięśniaki rodzące.

Mimo że mięśniaki macicy stanowią przeważnie zmiany to lekarz, decydując o rodzaju postępowania terapeutycznego zawsze powinien uwzględniać możliwość ich zezłośliwienia. Częstość zezłośliwienia mięśniaków trzonu macicy jest rzadka i nie przekracza 3%.

Mniejsze formy takich mięśniaków nie wywołują żadnych objawów. W przypadku większych i licznych może dojść do pojawienia się bólu, krwawień międzymiesiączkowych, nadmiernego krwawienia podczas cyklu oraz częstomoczu. Czasem duże mięśniaki uniemożliwiają zapłodnienie lub powodują poronienia.


Choroby kobiece Mięśniaki macicy objawy mięsniak macicy a zapłodnienie mięśniaki a poronienie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach