45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Mięsak prążkowanokomórkowy

To rzadka odmiana nowotworu pojawiająca się przeważnie u dzieci w wieku od 1 do 5 lat, a już sporadycznie wśród nastolatków. W przypadku osób dorosłych występowanie jest niemalże zerowe.

Mięsaki powstają z komórek mezenchymalnych, czyli tak zwanych tkanek łącznych zarodkowych. Oznacza to, że choroba jest genetyczna i pojawia się już w płodzie. Przeważnie umiejscawia się w rejonie szyi i głowy, co stanowi 40% zachorowań, następnie rzadziej występuje w układzie moczowo - płciowym czy w kończynach. 10% przypadków tej choroby lokalizuje się w oczodole – skutkiem tego są zmiany w narządzie wzroku, reszta może się rozwinąć w każdej części ciała.

Mięsak prążkowanokomórkowy jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym pierwotnym wśród dzieci – prawdopodobieństwo zachorowania wynosi 4,3: 1 000 000.

Rozpoznanie

Objawy tej choroby są zależne od ogniska pierwotnego. Mimo wszystko zazwyczaj głównym symptomem jest silny ból w obrębie guza. Choroba objawia się bardzo szybko i gwałtownie – w ciągu zaledwie dwóch do pięciu tygodniu objawy kliniczne są wyraźnie widoczne.

Oczodoły

Przede wszystkimi dominuje jednostronny wytrzeszcz oczu z towarzyszącym przemieszczaniem gałki ocznej. Dodatkowo może spowodować podwójne widzenie, obrzęk powiek i spojówek, opadanie powieki przy jednoczesnym ogólnym pogorszeniem wzroku.

Ucho środkowe

Ucho środkowe silnie jest związane z nerwami czaszkowymi typu VII i VIII, czyli nerwem przedsionkowo – ślimakowym i nerwem twarzowym. W tym wypadku objawy tego guza są identyczne jak symptomy zajęcia obwodowego właśnie tych nerwów. Pojawia się też ogólny obrzęk ucha i towarzyszące mu wycieki z niego. W trakcie wziernikowania ucha można zaobserwować polipowate masy guza w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Jama nosowo – gardłowa

Głównymi objawami są: niedrożność nosa, występujące krwawienie z nosa, trudności podczas przełykania oraz tzw. mowa nosowa

Układ moczowo – płciowy

Wielokrotnie pojawia się krwawienie w kilku postaciach: krwiomocz, krwinkomocz lub krwawienie z moczowo – płciowych. Najbardziej charakterystyczne są widoczne guzki – w przypadku kobiet widoczne masy guza wychodzące z przedsionka pochwy lub poprzez namacalne badanie powłoki brzucha, lub badanie per rectum. Pojawić się mogą też takie objawy jak trudność z utrzymaniem moczu lub przeciwnie – nietrzymanie moczu oraz problemy z zaparciami i nietrzymaniem stolca.

W przypadku tułowia i kończyn są widoczne występujące guzy lub bóle stawowe.

Diagnoza

Przede wszystkim należy zdiagnozować ognisko pierwotne powstania guza. Od tego zależy dostosowanie metod diagnozy dokładnego miejsca i wielkości guza oraz decyzja jakie kroki podjąć w celu walki z nowotworem.

Dostępne sposoby diagnozy:

  • obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego,
  • tomografia komputerowa,
  • badanie ultrasonogrfaficzne – USG,
  • cystografia mikcyjna – stosowania w badaniu układu moczowego,
  • biopsja szpiku kostnego.

Dostosowanie leczenia

Terapia w tym wypadku musi być dostosowana w zależności od guza i pierwotnego miejsca jego powstania. Dobre rokowanie występuje u osób, w przypadku których guz znajduje się w okolicy głowy i szyi, tułowia i okolic okołojądrowej. Natomiast najgorzej rokują osoby z guzem w okolicy okołooponowej, kończyn oraz gruczołu krokowego.

W związku z tym, że choroba niemalże wyłącznie tyczy się dzieci, leczenie mięsaków jest bardzo złożone. Korzysta się z chemioterapii wielolekowej lub radioterapii frakcjonowanej. Często również dochodzi do zabiegów chirurgicznych, których celem jest jak najbardziej radykalna resekcja guza.

Całkowite wyleczenie jest możliwe, ale zależne od czasu wykrycia guza i bezpośredniego rozpoczęcia leczenia. Ważne, aby regularnie, co ok. pół roku poddawać się kontrolnym badaniom onkologicznym w celu uniknięcia ewentualnych nawrotów lub jak najszybszego ich wykrycia, ponieważ zawsze istnieje możliwość wznowy guza


nowotwory Mięsak prążkowanokomórkowy objawy co to jest Mięsak prążkowanokomórkowy Mięsak prążkowanokomórkowy przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach