40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Mięsak kościopochodny

Mięsak kościopochodny to złośliwy, pierwotny (wywodzący się z danej tkanki) nowotwór, który zajmuje tkankę kostną. To schorzenie to także najczęściej wykrywana złośliwa odmiana nowotworu tej tkanki.

Wstępnie guz ten obejmuje przeważnie rejon kości długich, które tworzą staw kolanowy (przynasada dalsza kości udowej i przynasadę bliższą kości piszczelowej).

Guz ten może też znajdować się w rejonie bliższego odcinka kości ramiennej.

Nowotwór zazwyczaj rozwija się na podłożu zdrowej kości, chociaż czasami może również powstać w miejscu, gdzie wcześniej zachodziły łagodniejsze zmiany, takie jak dysplazja włóknista, zawal kostny, choroba Pageta czy wyrośl chrzęstno-kostna.

Czasami choroba może zajmować inne organy, przerzuty zwykle rozszerzają się drogą krwionośną i obejmują przeważnie płuca. Niestety, według statystyk, lekarze wykrywają je u ponad połowy pacjentów w chwili zdiagnozowania choroby.

Przyczyny

Obecnie nie do końca wiadomo, co odpowiada za pojawianie się tej choroby. Badania nad nowotworem wciąż trwają.

Na razie przypuszcza się, że za czynnik odpowiadający szerzeniu się choroby odpowiedzialny jest między innymi gwałtowny wzrost kości. Wynika to np. z pokwitaniowego skoku wzrostu.

Dodatkowo za przyczynę uważa się też czynniki środowiskowe. Między innymi należą do nich ekspozycja na promienie jonizujące czy też czynniki genetyczne: występowanie dysplazji kostnej, retinoblastoma i zespół Li-Fraumeni.

Mięsak kościopodobny rozwija się najczęściej z komórek tworzących kość – z osteoblastów. Dlatego też tak często nowotwór ten dotyka właśnie dzieci przechodzące właśnie pokwitanowy skok wzrostu.

Czynniki mające wpływ na rozwój tej choroby są różne. Obecnie przypuszcza się również, że jedną z nich są nieprzewidywalne mutacje w kodzie genetycznym człowieka.

Mogą być one zarówno dziedziczne, jak i powstawać po raz pierwszy.

Mięsak kościopodobny powstaje z tkanki kostnej i przede wszystkim rozwija się w jej obrębie.

Wraz z upływem czasu nowotwór może rozszerzyć się drogą krwionośną do innych tkanek lub naciekać okoliczne struktury (najczęstszą lokalizacją przerzutów są płuca).

Powszechnym miejscem rozwoju tego schorzenia jest kość udowa (zazwyczaj okolice kolana), kość piszczelowa (również okolice kolana) oraz kość ramienna (okolice barku).

Czasami choroba może się jednak rozpocząć w zupełnie innym obszarze, takim jak czaszka, kąt żuchwowy oraz miednica. Nie są to jednak często odnotowywane przypadki.

Diagnoza

Jeżeli zaobserwuje się u siebie lub u swojego dziecka jakichkolwiek objawy, to w takim wypadku konieczna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. Nie da się skutecznie zapobiec tej chorobie, ale rozpoznanie jej we wczesnym stadium daje pomyślne rokowania.

Diagnozę stawia się na podstawie badań histopatologicznych. Na ich podstawie istnieje możliwość określenia typu oraz stopnia złośliwości nowotworu.

Dodatkowo też zaleca się wykonanie zobrazowania choroby za pomocą rezonansu magnetycznego. Celem tego jest znalezienie najlepszego miejsca na biopsję oraz zbadanie, czy mięsak kościopochodny nie rozprzestrzenił się na sąsiednie mięśnie i tkanki tłuszczowe.

W przypadku gdy choroba zostanie potwierdzona przez specjalistę, wtedy wykonuje się tomografię komputerową klatki piersiowej.

Możliwe jest również przeprowadzenie dodatkowego badania rezonansu magnetycznego, aby ocenić, czy choroba nie spowodowała przerzutów.

Metody leczenia

Nowotwór ten jest bardzo trudny w wyleczeniu. Świadczyć o tym mogą statystyki –od chwili zdiagnozowania choroby zaledwie 60% pacjentów przeżywa kolejne pięć lat.

W związku z tym niezmiernie ważne jest obserwowanie swojego i dziecka organizmu (zwłaszcza jeżeli jest zbyt wysokie w stosunku do swojego wieku). W żadnym razie nie można lekceważyć nocnych bólów kości, ponieważ mogą być one sygnałem choroby.

W trakcie leczenia tej choroby niezbędne jest zastosowanie krótkiej i intensywnej terapii indukcyjnej. Następnie lekarze podejmują krok, z którym zazwyczaj trudno jest się pogodzić pacjentowi – dochodzi do amputacji zajętej kończyny.

Jeżeli nowotwór ten zostanie zdiagnozowany stosunkowo wcześnie to możliwe, że wystarczająca okaże się resekcja samego guza. W ostatnim etapie ponownie stosuje się chemioterapię.


nowotwory Mięsak kościopochodny objawy co to jest Mięsak kościopochodny Mięsak kościopochodny leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach