40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Mięsak Kaposiego

Mięsak Kaposiego to rzadko spotykana choroba, która zarazić się można drogą płciową. To nowotwór złośliwy, wynikający z zakażenia wirusem opryszczki typu HHV-8.

W trakcie namnażania tego wirusa dochodzi do zakażenia coraz szerzej innych komórek ciała. Część z nich ulega przekształceniu w komórki nowotworowe.

Mięsak Kaposiego rozwija się z naczyń włosowatych i bardzo szybko może rozprzestrzeniać się na inne narządy: płuca, żołądek, przewód pokarmowy, wątrobę i śledzionę.

Najbardziej zagrożone są osoby chore na AIDS oraz dotknięte innymi schorzeniami, które wpływają na obniżenie odporności organizmu lub będące po przeszczepach.

Istnieją 4 typy tej choroby:

1. Typ klasyczny (niezwiązany z wirusem HIV) – pojawia się zazwyczaj u starszych mężczyzn w wieku od 50 do 60 lat. Bardzo długo może nie dawać żadnych objawów.

2. Typ Afrykański – schorzenie to swoim zasięgiem obejmuje przede wszystkim dzieci oraz młode osoby z biednych obszarów środkowej i południowej Afryki.

3. Typ związany z przeszczepami – nowotworem dotknięte są osoby będące po przeszczepie narządów wewnętrznych.

4. Typ związany z AIDS – jako jeden z objawów AIDS. Cierpią na nie osoby, które w wyniku kontaktów seksualnych zostały zarażone wirusem HIV.

Leczenie tej choroby przybiera różne formy. Przede wszystkim zależne jest od jej stopnia zaawansowania oraz postaci. Najlepsze wyniki uzyskuje się w przypadku typu klasycznego choroby. Korzysta się przede wszystkim z zabiegów chirurgicznych oraz ablacji laserowych.

Osoby, u których choroba pojawiła się po przeszczepie, zwykle dochodzi do jej zatrzymania lub wyleczenia po odstawieniu leków immunosupresyjnych. U ludzi zarażonych wirusem HIV, pojawienie się objawów Mięsaka Kaposiego jest równoznaczne ze zdiagnozowaniem AIDS.

Korzysta się wtedy z odpowiedniej terapii lekowej, tak by zahamować dalszy rozwój choroby. Niestety w tym przypadku nie da się całkowicie wyleczyć nowotworu.


choroby układu rozrodczego co to jest Mięsak Kaposiego Mięsak Kaposiego leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach