40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Miażdzyca tętnic krwionośnych

Choroba ta polega na twardnieniu naczyń krwionośnych. W jej trakcie wyniszczeniu ulegają komórki, które odpowiadają pamięć i koordynację ruchową. Prawidłowo, naczynia w organizmie ludzkim powinny być miękkie oraz elastyczne, by prawidłowo odprowadzać krew i inne substancje do miejsc w organizmie, które są nawet najtrudniej dostępne. Przykładem najbardziej wrażliwego i trudno dostępnego miejsca jest mózg. To także jeden z najważniejszych elementów ludzkiego organizmu. Zbudowany jest z wielu komórek. Żeby mogły one działać skutecznie i prawidłowo potrzebują tlenu i substancji odżywczych. Za dostarczanie tych składników odpowiedzialne są naczynia krwionośne.

Gdy dojdzie do twardnienia kończyn krwionośnych substancje odżywcze i tlen nie są dostarczane w odpowiednich ilościach do mózgu, co skutkuje utratą pamięci. Przeważnie tej z ostatnich wydarzeń. Odpowiedzialny w tym wypadku jest przeważnie cholesterol, który odkładając się w naczyniach krwionośnych, systematycznie i krok po kroku powoduje twardnienie naczyń. Najwięcej cholesterolu jest w tłuszczach zwierzęcych, czyli osoby bardziej narażone to te, których dieta w dużej mierze oparta jest właśnie na produktach bogatych w zwierzęce tłuszcze. Osadzanie się cholesterolu w naczyniach jest pierwszym etapem pojawienia się sklerozy. W późniejszych etapach jest tylko gorzej. Dochodzi do osadzania się w naczyniach innych substancji takich jak wapń, a nawet własnych przeciwciał, czyli komórek. Docelowo, starają się one obronić organizm człowieka przed twardnieniem naczyń, ale w gruncie rzeczy pogarszają tylko sprawę, powodując jeszcze większe twardnienia, a w konsekwencji mniejszy dopływ tlenu i substancji do mózgu, który coraz bardziej nie funkcjonuje prawidłowo.

Przyczyny sklerozy
Dużą role odgrywa cholesterol. Jego obecność wynika ze złej diety, bogatej w tłuszcze zwierzęce. Kolejne czynniki to mała aktywność fizyczna, spożywanie fast foodów czy tłustych mięs i smażonych potraw na tłuszczu zwierzęcym. Wszystko to powoduje, że poziom cholesterolu w organizmie zwiększa się czego następstwem jest powstawanie sklerozy. Czasami może dojść do różnego typu otyłości. Czasem, choroba może być uwarunkowana genetycznie, a sam człowiek może mieć od najmłodszych lat problemy z otyłością czy później z cholesterolem. Warto pamiętać również, że organizm człowieka samoczynnie wytwarza cholesterol, więc można powiedzieć, że jest go pod dostatkiem w organizmie, dlatego jego ograniczenie nie powinno przynieść negatywnych skutków. Oczywiście nie należy eliminować go całkowicie z diety.

Leczenie sklerozy
W tym wypadku najlepsze okazuje się zapobieganie. Diagnoza tego schorzenia jest bardzo trudna, ponieważ czasem pojawiają się objawy napadowe, które znikają po krótkim czasie występowania po to, by powrócić w kolejnym miesiącu. Wielokrotnie są one lekceważone. W tym wypadku, by zapobiec chorobie, należy wprowadzić do życia aktywność fizyczną i odpowiednią zbilansowaną dietę. Jeżeli chodzi o leczenie, to po przeprowadzeniu diagnozy i badań, które pozwolą potwierdzić chorobę, lekarz zazwyczaj przepisuje specjalne leki, które wymagają odpowiedniej kontroli przyjmowania przez chorego i jednocześnie będzie on zmuszony do przyjmowania ich przez całe życie.


choroby cywilizacyjne czym jest skleroza jak leczyć sklerozę jak walczyć ze sklerozą
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach