45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Metagonimoza

Metagonimoza to choroba pasożytnicza wywołana przez przywry Metagonimus yokogawi. Pasożyty te należą do najmniejszego gatunku, który można spotkać u człowieka.

Pasożyty Metagonimus yokogawi najczęściej występują na Dalekim Wschodzie, na Syberii, w Mandżurii, na Bałkanach, w Izraelu i Hiszpanii.

Sposób zakażenia

Dojrzałe postaci tych pasożytów wytwarzają jaja, które następnie wydalane są z kałem żywiciela. Potem zjadane są przez ślimaki i to właśnie one stają się pierwszym żywicielem pośrednim. Kiedy już przeobrażą się w układzie pokarmowym mięczaka, to przedostają się do organizmów żyjących w słodkich wodach.

Pasożyty dostają się do organizmu człowieka w bardzo prosty sposób. Często zdarza się, że podczas wyjazdów zagranicznych nie sprawdza się pochodzenia danego jedzenia. Posiłki spożywane są nawet i w przydrożnych barach czy przystaniach, które zaopatrują się w ryby w różnych źródłach, najczęściej u lokalnych rybaków. Takich ryb nikt nie sprawdza przed podaniem na stół, przez co stają się głównym źródłem zakażenia pasożytem Metagonimus yokogawi.

Zarażenie w przypadku człowieka odbywa się przez spożycie mięsa ryb, w którym obecne są przywry Metagoimus yokogawi. Wystarczy zjeść surowe, niedogotowane lub posolone ryby z metacerkariami.

Człowiek ostatecznym żywicielem pasożyta

Człowiek staje się ostatnim żywicielem tego pasożyta. W jego przewodzie pokarmowym metacerkarie przywierają do ściany jelita cienkiego. Tam dojrzewają, aż osiągną dorosłą postać.

Jednak nie zawsze żywicielem ostatecznym jest człowiek. Wielokrotnie metacerkarie wraz z pożywieniem przedostają się do układów pokarmowych zwierząt takich jak: koty, psy i ptaki.

Przebieg choroby

Mimo że przywry pasożyta Metagonimus yokogawii osiedlają się w układzie pokarmowym, to czasami zachodzi możliwość ich przemieszczenia do innych narządów. Przeważnie atakują także serce i mózg.

Jeżeli pojawią się objawy, te związane z układem pokarmowym, a także innymi narządami to należy zgłosić się do lekarza. Chorób pasożytniczych nie można bagatelizować, ponieważ mogą wyrządzić poważne szkody w organizmie.

Rozpoznanie, diagnostyka i leczenie

Diagnoza jest oparta na badaniu koproskopowym, z którego się korzysta w diagnostyce chorób pasożytniczych. Powodem do stwierdzenia tej choroby jest obecność przywar Metagonimus yokogawii w próbce kału.

Potwierdzenie jej wymaga jednak diagnostyki różnicowej z podobnymi jajami innych przywr: Heterophyes, Clonorchis i Opisthorchis.

Pewna diagnoza może być wystawiona po wykazaniu dorosłych pasożytów wydalonych po terapii antyhelmintykami lub w autopsji.

Zazwyczaj przepisywanym lekiem jest prazykwantel w dawce 25mg/kg masy ciała. Zażywać się go powinno 3 razy w ciągu jednego dnia.


choroby układu pokarmowego Metagonimoza objawy Metagonimoza leczenie co to jest Metagonimoza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach