40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Melanodermia

Ostuda stanowi zaburzenie barwnikowe, które zostaje nabyte. Przeważnie pojawia się wśród kobiet. Jej obraz kliniczny stanowi plama nieregularnego kształtu, o barwie od jasno- do ciemnobrązowej. Pojawia się na skórze eksponowanej na promienie słoneczne.

Powstałe zmiany są zazwyczaj symetryczne. Pojawić się mogą na czole, skroniach, policzkach, nad górną wargą. W rejonie przebarwień tego typu zauważono większą ilość melaniny, melanocytów i melanosomów oraz zwiększoną syntezę tyrozynazy. Plamiste, brunatnawe przebarwienia, występujące najczęściej na twarzy; wynik zaburzeń czynności gruczołów wewnątrzwydzielniczych, bardzo często tworzy się u kobiet ciężarnych. Pojawiają się także u kobiet po 30 roku życia.

Mechanizm powstawania tego przebarwienia nie jest jeszcze jasny. Prawdopodobnie na jej rozwój wpływ mają promieniowanie słoneczne oraz inne czynniki: genetyczne, hormonalne, dysfunkcje tarczycy, używanie pewnych kosmetyków oraz niektórych leków, przede wszystkim te, które działają fotouczulająco i przeciwpadaczkowo.

W leczeniu korzysta się z preparatów odbarwiających i złuszczających. W celu odbarwienia stosuje się środki zawierające hydrochinon, kwas kojowy, kwas azaleinowy, retinoidy. Preparaty odbarwiające stosuje się zarówno połączeniu, jak i metodą naprzemiennych aplikacji.

Profilaktyka

Nie należy przed nasłonecznieniem skóry korzystać z żadnych kosmetyków ani perfum. Warto sprawdzić skład kosmetyków. W przypadku pojawienia się wątpliwości należy się zwrócić do firmy produkującej kosmetyki, prosząc o podanie ich składu. Można też zwrócić się z prośbą o tę informację do lekarza. Najlepiej jednak unikać opalania twarzy lub stosować przy opalaniu środki o wysokim współczynniku ochrony świetlnej.


choroby skóry Melanodermia objawy ostuda przyczyny przebarwienia skóry przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach