45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Matołectwo

Kretynizm tarczycowy to choroba objawiająca się niedoczynnością tarczycy, wskutek czego dochodzi do niedorozwoju nerwowego.

Choroba ta może być dziedziczna, jeżeli niedoczynność tarczycy wywołuje brak enzymu, który przekształca tyrozynę w hormony tarczycowe.

Gruczoły wydzielania wewnętrznego (w tym tarczyca) produkują hormony, które odpowiedzialne są za regulację pracy organizmu. Tarczyca ma wiele zadań. Między innym wpływa na przemianę węglowodanów, tłuszczów i witamin w organizmie, reguluje temperaturę ciała, a także odpowiada za rozwój i właściwe działanie ośrodkowego układu nerwowego oraz układu sercowo-naczyniowego. Możliwe to jest za sprawą wytwarzanych przez nią dwóch rodzajów hormonów: trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Nieodłącznym elementem cząsteczek T3 i T4 jest jod.

Działanie tarczycy w okresie ciąży:

Od 2. tygodnia życia płodowego rozpoczyna się rozwój i różnicowanie komórek ośrodkowego układu nerwowego człowieka. W tym okresie organizm dziecka nie ma wykształconej tarczycy, gruczoł ten funkcjonuje sprawnie dopiero od 20. tygodnia życia. Dlatego też T3 i T4, niezbędne kształtującemu się właśnie układowi nerwowemu, przenikają przez łożysko mamy. Zwiększona przepuszczalność łożyska na hormony tarczycy jest obserwowana na początku i pod koniec ciąży. W związku z tym łatwo o stwierdzenie, że dla zdrowia dziecka konieczne jest odpowiednie funkcjonowanie tarczycy kobiety ciężarnej.

Jeśli u przyszłej mamy zaobserwowano niedoczynność tarczycy (tzn. jej tarczyca wytwarza zbyt mało hormonów) i nie leczy się jej z tego powodu lub gdy spożywa za małe ilości jodu, to dziecko jest narażone na nieodwracalne zaburzenia umysłowe. Jest to szczególnie groźne w przypadku znacznych baków jodu w pierwszych tygodniach ciąży. Skutkiem tego stanu może być kretynizm dziecka. Do objawów tej choroby zalicza się m.in. niedorozwój umysłowy, duże rozmiary głowy, a wraz z upływem czasu - niski wzrost, tępy wyraz twarzy, powolność ruchów i senność, bełkotliwa mowa. Duży niedobór jodu u kobiety ciężarnej może też prowadzić do poronień lub śmierci nienarodzonego dziecka.

Leczenie:

Skuteczność leczenia jest uzależniona od czasu jego rozpoczęcia. Dlatego każde dziecko lub osoba dorosła z nadmierną sennością, niedorozwojem fizycznym i umysłowym, niechęcią do jedzenia, skłonnością do zaparć stolca powinny budzić podejrzenie w kierunku niedoczynności gruczołu tarczowego i być poddane specjalistycznemu badaniu lekarskiemu w celu ustalenia przyczyny takiego zachowania się.


choroby hormonalne Matołectwo objawy niedorozwój intelektualny dziecka wrodzona niedoczynność tarczycy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach