44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Martwica guza kości piętowej

Choroba Haglunda - Severa (apophysitis calcanei) - choroba ta jest jałową martwicą guza kości piętowej. Schorzenie to należy do jałowych martwic kości. Cierpią na nie dzieci i młodzież w okresie wzrastania. Przeważnie dotyczy ono chłopców. Choroba trwa średnio około 18 miesięcy, przy czym rokowanie jest dobre.

Zmiany chorobowe poprzedzone są niewielkim, podchrząstkowo położonym polem martwicy, wywołanym przez niedokrwienie tętnicze.

Zaburzenia takie powstają łatwo wśród dzieci i młodzieży w efekcie braku połączeń między krążeniem nasadowym i przynasadowym. Szybka przebudowa kości u dzieci zwykle sprzyja regeneracji pole martwicy, ale może pozostać po niej deformacja, co może doprowadzić w konsekwencji do wczesnych zmian zwyrodnieniowych.
Chorobę leczy się objawowo i polega ono na ograniczeniu przeciążeń i nadmiernych obciążeń, stosowaniu wkładki podpierające sklepienie podłużne stóp oraz wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Przy silnych dolegliwościach stosuje się leki przeciwzapalne.


Choroby układu kostnego apophysitis calcanei leczenie martwica guza kości piętowej leczenie choroba Haglunda - Severa przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach