45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Łzawienie

Łzawienie oczu przeważnie nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia. Mimo wszystko ta dolegliwość potrafi uprzykrzyć życie. Nadmierne łzawienie jest bardzo uciążliwe i w wielu przypadkach uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Sprawia trudności w pracy przy komputerze lub prowadzeniu samochodu. Można jednak skutecznie pozbyć się tej uporczywej dolegliwości.

Czym są łzy?

Łza lub tak zwana ciecz łzowa składa się w większości z wody, ale w jej skład wchodzi także nieznaczna ilość soli (chlorku sodu) oraz białek. Istotnym jej składnikiem są także substancje bakteriobójcze.

Łzy znajdują się na powierzchni oka, powlekając je i tworząc tzw. film łzowy. Rozprowadzany on jest przy mruganiu powieki. Film łzowy jest mieszaniną różnych składników, które przypominają w przekroju kanapkę.

Wbrew pozorom łzy nie są jedynie skutkiem wyrażania emocji. Zapewniają one prawidłowe funkcjonowanie oka, chronią je, oczyszczają, nawilżają oraz umożliwiają komfortowe widzenie. Niedostateczna ilość łez lub ich nieprawidłowy skład powoduje dokuczliwe pieczenie, szczypanie, odczucie suchości w oku oraz właśnie nadmierne łzawienie.

Przyczyny łzawienia

Łzawienie oczu nie jest chorobą, tylko objawem. Przeważnie świadczy o nieprawidłowościach obecnych na powierzchni oka lub we łzach. W takich przypadkach łzy, zamiast utrzymywać się stabilnie na powierzchni oka, przelewają się na brzegi powiek i wypływają.

Odpowiedzialny za taki stan może być nieprawidłowy skład łez – brakuje substancji, która „przyczepia” łzę do powierzchni oka i w efekcie woda ciągle z niego wypływa. Inną przyczyną może być także niewystarczająca ilość łez lub uszkodzenia istniejące na powierzchni oka. Wskutek tego powstaje nadwrażliwość i każde dodatkowe podrażnienie może objawiać się nadmiernym łzawieniem.

Czasami łzawienie występuje pod wpływem silnego słońca lub wiatru. Innym razem łzy zaczynają lecieć nawet w zamkniętych pomieszczeniach – praktycznie nie mając żadnej konkretnej przyczyny. Inną przyczyną nadmiernego łzawienia są zawinięte lub źle rosnące rzęsy, które drażnią spojówkę i rogówkę. Poprawę przynosi usunięcie źle rosnących rzęs.

W niektórych przypadkach łzawienie może być objawem czegoś bardziej złożonego, co będzie wymagało korekty wzroku, leczenia ogólnoustrojowego lub też zabiegu chirurgicznego. W związku z tym, jeżeli łzawienie po dłuższym okresie nie ustępuje, należy skontaktować taki fakt z lekarzem lub okulistą, chociażby po to, by wykluczyć wystąpienie poważnej choroby.

Przy zaczerwienieniu oka, uczucia świądu i bólu, łzawienie stanowi jeden z objawów zapalenia spojówek lub rogówki. Przyczyną tej dolegliwości są infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Do poważnych chorób oka, którym towarzyszy łzawienie, należy również jaskra oraz zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego.

Pomoc specjalistyczna

Jeżeli specjalista nie wykaże, że przyczyną łzawienia jest poważna choroba, to można spróbować pomóc sobie na własną rękę. Gdy za łzawienie odpowiedzialny jest nieprawidłowy składu płynu łzowego lub niedobór jego składników to w takich przypadkach wystarczy zastosowanie leczenia objawowego poprzez stosowanie kropel do oczu typu „sztuczne łzy”. Można je zakupić w aptekach bez recepty. Warto jednak poprosić o lek niezawierający konserwantów, ponieważ mają one dodatkowe działanie drażniące.

Wskazane jest zaopatrzenie się w ochronę w postaci okularów przeciwsłonecznych posiadających filtr UV. Będą pomocne podczas narażenia na kontakt z drażniącym działaniem wiatru lub słońca.

Odpowiednia higiena oczu, powiek oraz ich okolic jest bardzo ważna. Warto zatem poświęcić jej więcej uwagi. Brzegi powiek należy oczyszczać specjalnymi, jałowymi chusteczkami, natomiast okolice oczu przemywać delikatnie hipoalergicznymi środkami.

Pomocne może również się okazać zrezygnowanie ze stosowania tuszu do rzęs oraz kremu pod oczy. Jeżeli natomiast konieczna jest korekta wzroku – można zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych i docenić okulary.

Nie warto też sięgać po pomoc w postaci naparów i okładów na oczy. Zioła takie jak świetlik, rumianek i herbata nie odnajdują swojego zastosowania przy przynoszeniu ulgi oczom. Ich skład może być dla nich drażniący i zadziałać alergicznie.


podrażnienie oczu choroby oczu ciecz łzowa Łzawienie przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach