40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Łysienie

Łysienie (alopecja) objawia się nadmiernym lub nieprawidłowym wypadaniem włosów i na tego typu dolegliwość cierpieć mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednak dużo częściej występuje ono u mężczyzn, ponieważ odpowiedzialne w tym przypadku są m.in. androgeny, czyli męskie hormony płciowe, a dokładniej ich pochodna - dihydrotestosteron (DHT).

Włosy mogą wypadać w znacznych ilościach u mężczyzn, nawet gdy hormon ten pracuje normalnie. W przypadku kobiet nadmierne wypadanie włosów pojawia się, gdy ich organizm produkuje za dużo DHT. Przekwitanie, które objawia się huśtawka hormonalną takie może być powodem łysienia u kobiet. Opisywane tutaj łysienie androgenne dotyczy ponad połowy mężczyzn po 50-tce, rzadko dotyka kobiety.

U mężczyzn łysienie ma charakter miejscowy. Wstępnie obejmuje obszar czoła, a później stopniowo przesuwa się w kierunku tyłu głowy. Mieszki włosów kurczą się, a kondycja włosów pogarsza się. Łysienie androgeniczne ma charakter dziedziczny. Pierwsze objawy zaobserwować można już po 20-tym roku życia. Kolejny nawrót rozpoczyna się około 40-tki, proces postępującego łysienia trwa wtedy do 4 lat. Jeśli chory nie wyłysieje wtedy do końca to prawdopodobnie stanie się to w później starości.

Kobiety ciepiące na tego rodzaju łysienie tracą włosy na całej powierzchni skóry głowy. W początkowej fazie następuje więc ogólne przerzedzenie włosów. Czasami jednak kobietom zaczyna się cofać linia włosów. Hormon DHT zatrzymuje powoli mechanizm formowania się komórek włosa, cebulki kurczą się i dochodzi w ostateczności nieodwracalnego wyłysienia.

Łysienie telogenowe najczęściej jest wynikiem bardzo stresującego wydarzenia. W tym przypadku gwałt czy śmierć kogoś bliskiego są w stanie spowodować zbyt wczesne uśpienie mieszków włosów, co po około trzech miesiącach przejawia się łysieniem. Utrata części włosów zdarza się też kobietom, które niedawno urodziły. Mimo wszystko taki rozchwiany poziom hormonów wraca w ciągu kilku miesięcy do normy.

Łysienie mechaniczne wynika z nadmiernego obciążania i naciągania włosów. Fryzury typu koński ogon, ściskające warkoczy czy zabiegi typu przedłużanie mogą przyczynić się do podwyższania się linii włosów w rejonie czoła.

Zatrucie się substancjami trującymi, jeśli nie spowoduje śmierci może skutkować właśnie nieodwracalnym wyłysieniem. Do takich substancji zalicza się arszenik albo metale ciężkie oraz silnie działające leki, np. takie, które podaje się przy zawałach serca.

Upośledzenie ogólnego stanu zdrowia może spowodować przejściowe rozlane wypadanie włosów na głowie. Tak się zdarza po tyfusie, szkarlatynie, grypie czy kile. Zatrucie talem powoduje przejściowe wypadnięcie włosów na całym ciele. Z leków zmiany takie mogą powodować cytostatyki, witamina A i jej pochodne, heparyna i heparynoidy.

Zakażenie grzybicze owłosionej skóry głowy powoduje ogniowe wypadanie włosów. W przypadku pojawienia się silnego odczynu zapalnego zmiana określana jest jako kerion. Włosy przeważnie dobrze odrastają. Jednak konsekwencją rozległego stanu zapalnego może być stałe bliznowacenie. Łysienie z pociągania następuje w wyniku powtarzanego napinania włosów w pewnych stylach uczesania w krajach afrokaraibskich i azjatyckich.

Przyczyną łysienia bliznowaciejącego może być zapalna choroba skóry taka jak np. liszaj płaski, toczeń rumieniowaty: tarczkowaty i twardzina skóry albo uraz, oparzenie lub napromieniowanie.

Trichotilomania z kolei to ograniczone ubytki w owłosieniu głowy spowodowane nieświadomym nawykiem pociągania pasma włosów np. w trakcie nauki, oglądania telewizji itp.


choroby skóry jak zapobiec łysieniu łysienie przyczyny łysienie leki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach