40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Łysienie u dzieci

Łysienie u dzieci jest bardzo poważnych schorzeniem, które wystąpić może zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci. Nigdy jednak nie pojawia się po rozpoczęciu dojrzewania. Choroba daje pierwsze objawy przeważnie w okresie dzieciństwa. Jest to nietypowa sytuacja, gdyż łysienie to raczej problem dorosłych lub osób starszych, lecz są takie przypadki, że zdarza się również u maluchów.

W takich przypadkach na poduszce znaleźć można ogromne ilości włosów. Pojawiają się tak zwane prześwity na czubku głowy, a włosy w znacznych ilościach wypadają także przy ich czesaniu. Najczęściej spotykaną odmianą łysienia u dzieci jest łysienie plackowate, ale wyróżnia się także odmienną jednostkę chorobową: hypotrichosis simplex.

Przyczyną takiej dolegliwości są najczęściej choroby wrodzone lub geny. Stosunkowo często odpowiedzialne są za to także anomalie łodygi włosa i dermatozy, które prowadzą do przerzedzania się włosów. Łysienie plackowate i trichotillomania, będące najpopularniejszymi odmianami mogą być spowodowane zamierzonym lub bezwiednym wyrywaniem włosów. Należy więc uważnie obserwować dzieci, czy nie usuwają swoich włosów.

W niektórych przypadkach trichotillomania stanowić może przejaw zaburzeń emocjonalnych wywołanych jakimś wydarzeniem z dzieciństwa, podobnie jak notoryczne ssanie kciuka lub obgryzanie paznokci. Niekiedy łysienie u dzieci jest powiązane z syndromem luźnych włosów anangenowych, który wyraża się poprzez rozproszone na głowie prześwity, połączone z wydatnymi obszarami o znacznie mniejsze gęstości włosów. Hypotrichosis simplex, czyli kolejna odmiana tej choroby zaliczana jest do grupy chorób genetycznych i jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący, powiązany z chromosomem 6. Wiek, w którym występuje to okres dzieciństwa i co warto zauważyć, dotyczy obojga płci.

Dzieci dotknięte tym rodzajem schorzenia od samego urodzenia mają bardzo rzadkie włosy, nieczęsto normalne. W późniejszym wieku włosy stają się bardzo grube i szorstkie, a następnie zaczynają wypadać, poczynając od czubka głowy. Odpowiedzialny za to jest nieprawidłowy kształt receptorów na powierzchni mieszków włosowych, w wyniku którego dochodzi do zablokowania wzrostu włosa. Łysienie dziecka jest dosyć nietypowym zjawiskiem i dlatego wskazane jest zachowanie spokoju. Ważne jest wsparcie, jakie okazujemy dziecku, akceptacja nowej sytuacji i szybkie poradzenie sobie z tym problemem.

Nie jest to choroba zaraźliwa, więc nie uniemożliwia ona normalnego trybu prowadzenia życia, czyli spotykania się z kolegami w szkole czy też poza nią. Mimo wszystko dzieci zupełnie inaczej przyjmują taką odmianę. To nie tylko kwestia wyglądu, ale także samopoczucia. Odmienność od rówieśników nigdy nie przysparza przyjaciół, a wręcz odwrotnie. Narażone są one na nieprzyjemne komentarze, stąd też warto przygotować swoje pociechy na podobne sytuacje. Dziecko musi także otrzymywać sporo miłości od nas samych, aby nie zatraciło poczucia własnej wartości.


wypadanie włosów problemy z włosami choroby genetyczne objawy łysienia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach