40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Łysienie rozlane

Łysienie rozlane to schorzenie, w którego trakcie włosy stają się bardziej łamliwe i tracą swój połysk. Stan taki obejmuje większą część głowy. Na tego rodzaju łysienie cierpieć mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, zazwyczaj w starszym wieku. Bardzo rzadko przytrafia się to ludziom młodym.

Łysienie u kobiet i mężczyzn

Łysienie u mężczyzn jest traktowane jako coś nieuniknionego. Mimo że większość mężczyzn przyjmuję tę wiadomość z podniesioną głową, to jednak w przypadku kobiet jest zupełnie inaczej. Dla płci pięknej włosy są oznaką urody. W związku z tym ich utrata może negatywnie oddziaływać na ich samopoczucie, a także wywołać zaburzenia psychiczne prowadzące nawet do depresji! Jednak w przypadku łysienia rozlanego, trzeba podejść do tego, jak do poważnej choroby. Istnieją skuteczne metody i sposoby powstrzymania tej przypadłości.

Przyczyny łysienia rozlanego

Podstawą łysienia rozlanego są zaburzenia hormonalne. U mężczyzn winna może być prostata lub działanie hormonów płciowych, które powodować mogą również łysienie androgenowe. U kobiet punktem zwrotnym może być menopauza, która spowodować może ten rodzaj łysienia. Czasami odpowiedzialna jest także nieodpowiednia dieta i brak ruchu. Głównym czynnikiem powodującym nadmierne wypadanie włosów może być żelazo, a dokładnie jego niedobór w organizmie. Kolejny czynnik stanowi nadmierny stres, problemy rodzinne i w pracy. Nie od dzisiaj wiadmo, że stres negatywnie wpływa nie tylko na samopoczucie oraz witalność, ale także na skórę, włosy, a nawet paznokcie. Przyczyną łysienia w niektórych przypadkach są także kosmetyki oraz szampony posiadające w swoim składzie szkodliwe substancje dla danego rodzaju skóry i włosów, bo trzeba pamiętać, że każdy jest inny i na każdego takie środki działają inaczej. Choroby zakaźne lub niezdiagnozowana jeszcze choroba w organizmie może również być inicjatorem łysienia.

Leczenie łysienia rozlanego

Leczenie tego rodzaju łysienia jest bardzo skomplikowane. Na samym początku należy ustalić przyczynę, która jest odpowiedzialna za nadmierne wypadanie włosów. Dlatego też pacjent na samym początku poddawany jest licznym badaniom, które zdiagnozować mają powód pojawienia się łysienia. Tymi badaniami są:

  • trichogram,
  • badanie poziomu żelaza,
  • badanie hormonów tarczycy,
  • badanie na wykrycie syfilisu,
  • biopsje owłosionej skóry głowy,
  • określenie poziomu cynku w surowicy.

Najbardziej ostrożnym i czasochłonnym leczeniem jest leczenie przyczyn hormonalnych. Poleganono na wzmocnieniu odporności organizmu. Prawidłowy proces leczenia powinien być jednak samoczynny, ponieważ choroba rozwija się do 6 miesięcy, a następnie włosy regenerują się i odrastają. Gdy taka sytuacja nie będzie miała miejsca, oznacza to zmianę diety i stylu życia. Zaleca się również przyjmowanie dużych dawek witaminy E, które w pewien sposób mogą pomóc w wyeliminowaniu napięcia skóry głowy.


choroby skóry łysienie dziedziczne Łysienie rozlane leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach