40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Łysienie pospolite

Łysienie pospolite to schorzenie, na które cierpią głównie mężczyźni. Choroba ta atakuje osoby głównie po 40 roku życia i jej objawem jest wypadanie włosów. Zdarzają się jednak sytuacje pojawienia się tej choroby nawet po 30 roku życia. Za stan taki odpowiadają geny.

Przyczyny
Podstawą wypadania włosów jest wiek osoby cierpiącej na tego rodzaju schorzenie. Mimo wszystko wiek powyżej 40. roku życia, w którym najczęściej występuje choroba, nie jest regułą. Czasami włosy mogą zacząć wypadać nawet już po 30. roku życia. Regułę stanowi jednak płeć, ponieważ na to schorzenie cierpią głównie mężczyźni. Za główną przyczynę uważa się podłoże genetyczne. Co więcej, przyczyną mogą być przebyte choroby, które uszkadzają cebulki włosów i w ten sposób przyśpieszają proces wypadania włosów. W wielu przypadkach przyczyną jest niewłaściwa dieta, otyłość i używki, czyli głównie palenie papierosów, ale i w rzadkich sytuacjach powodem może być alkohol.

Przebieg łysienia u mężczyzn
Wraz z wiekiem, czyli około 40 roku życia, włosy zaczynają w naturalny sposób wypadać. Włosy wypadają przez całe życie, ale na ich miejsce wyrastają nowe. Gdy mowa o łysieniu pospolitym w konkretnym wieku u mężczyzny, włosy te już nie odrastają. W przypadku zdrowych osób sytuacja ta nie ma miejsca. Powodem takiego stanu jest brak produkowania nowych włosów przez mieszki włosowe, które uległy uszkodzeniu. Wtedy zaburzony zastaje prawidłowy proces procesu wypadania i odrastania włosów. Stare włosy, które znajdują się jeszcze na głowie, przechodzą w międzyczasie z etapu anagenowego do fazy telegonowej. Oznacza to, że nie są w stanie już prawidłowo funkcjonować i nadają się już tylko do wypadnięcia. Systematycznie choroba ta, dotyka większej powierzchni głowy. Zazwyczaj włosy zostają w tylnej części głowy, a przednia część łysieje.

Leczenie wypadających włosów
W przypadku łysienia pospolitego, którego podłożem są czynniki genetyczne, proces taki praktycznie nie jest odwracalny. W związku z tym ten rodzaj łysienia traktowany jest jako naturalny proces, prowadzący do całkowitej utraty włosów. Łysienie można zatrzymać, jeżeli jego przyczyną jest choroba stanowiąca czynniki takiego zjawiska. Odnosząc się do typowego łysienia pospolitego, nie zostały wynalezione jeszcze środki farmakologiczne, które potrafią całkowicie zahamować proces wypadania włosów.


leczenie łysienia łysienie u mężczyzn choroby genetyczne przyczyny łysienia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach