45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Łysienie poporodowe

Normalnie, każdego dnia kobieta tracie około 100 włosów. Od 5 do 15% włosów jest w stanie spoczynku i nie rośnie. Po takin etapie po prostu wypadają. Jest to normalne i nie powinno budzić niepokoju. Gdy kobieta jest w ciąży, to wskutek zmian hormonalnych większość włosów przechodzi w tę fazę, która kończy się ich wypadnięciem po porodzie, gdy już zmieni się poziom estrogenu. Taki stan określany jest mianem łysienia poporodowego.

Kiedy i jak leczyć łysienie?

Na ten rodzaj schorzenia cierpi stosunkowo wiele kobiet i bardzo często może ono zostać w ogóle niezauważone. W sytuacji, gdy jednak zmiana jest dostrzegalna, warto zastanowić się nad leczeniem. Należy zaznaczyć, że ubytek włosów jest, w większości przypadków, tymczasowy i po kilku miesiącach ustępuje. Warto więc się zastanowić czy stadium choroby jest na tyle poważne, żeby rozpocząć leczenie. Jeśli jednak zauważymy u siebie nasilone objawy, to należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Co można z tym zrobić?

W związku z tym, że za tę chorobę odpowiedzialne są zmiany hormonalne, zastosować należy preparaty wzmacniające nasz organizm. W szczególności włosy. Mowa tutaj przede wszystkim o witaminach z grupy B, ampułkach wzmacniających włosy lub preparatach witaminowo - mineralnych. Dużą skuteczność wykazują także specjalne szampony i odżywki, które wzmacniają włosy. Ważne jest również uzupełnianie ewentualnego niedoboru hormonów. Do tego jednak niezbędny jest nadzór lekarza.

Profilaktyka łysienia poporodowego

Istnieją sposoby na uniknięcie łysienia poporodowego. Podstawą jest konsultacja lekarska. Stosowanie bowiem niektórych preparatów na własną rękę może zakończyć się bardzo źle. Kontrola lekarska jest zalecana, gdy poziom hormonów jest nieprawidłowy, ponieważ to one w znacznej mierze są przyczyną wypadania włosów. Wskazane jest także poświęcanie większej uwagi przy pielęgnacji włosów. Można stosować szampony i odżywki wzmacniające, wspomniane już jako sposób na wyleczenie choroby. Warto pamiętać o delikatnym aplikowaniu wyżej wymienionych preparatów na włosy, żeby nie doprowadzić gwałtownymi ruchami do wypadnięcia większej ilości włosów. Dotyczy to oczywiście okresu po urodzeniu dziecka, kiedy takie zmiany mogą wystąpić.

Warto wiedzieć także jak odpowiednio suszyć włosy. Suszarka z gorącym powietrzem może nadmiernie je wysuszać i doprowadzić do ich znacznego ubytku. Suszenie zimnym powietrzem, co jest dostępne w najnowszych modelach tych urządzeń, wydaje się o wiele lepszym rozwiązaniem. Najlepiej jednak użyć do tego ręcznika, delikatnie masując nim głowę, lub też po prostu zostawić włosy do samodzielnego wyschnięcia.

Choroby towarzyszące

Czasami odpowiednia pielęgnacja włosów nie wystarczy, ponieważ w niektórych przypadkach można powiązać to schorzenie z innymi chorobami. Takie wypadanie może wiązać się z niedoczynnością, bądź nadczynnością niektórych organów, takich jak tarczyca, przytarczyce, czy przysadka mózgowa. Może mu także towarzyszyć cukrzyca lub choroby zakaźne. Schorzenia te mają podobne objawy, co łysienie poporodowe. Dlatego jeszcze raz warto przypomnieć, że należy zgłosić się do lekarza w celu upewnienia się, czy utrata włosów jest spowodowana niedoborem estrogenu po porodzie, czy też ma jakieś inne przyczyny.

Czy warto się tym przejmować?

W związku z tym, że łysienie poporodowe ma charakter tymczasowy, można stwierdzić, że nie warto nim się przejmować. Jednak takie myślenie jak najbardziej błędne. Profilaktyczna ochrona włosów w okresie ciąży jest oczywiście bardzo wskazana i na pewno nam nie zaszkodzi. Taką pielęgnację należy kontynuować przez około rok po urodzeniu dziecka. Warto także skorzystać z pomocy lekarza, który z pewnością będzie w stanie zaoferować preparaty chroniące włosy przed wypadaniem.

A jeśli już dotyka nas ta przypadłość, to nie należy się załamywać. Stres tylko pogorszy sytuację. Stosując się do porad lekarskich, można osiągnąć znaczącą poprawę stanu zdrowia. I, nie mówiąc bynajmniej, że jest to sprawa bardzo nieistotna i błaha, pamiętajmy o jednym – łysienie poporodowe można wyleczyć.


łysienie po porodzie Choroby kobiece chroby związane z łysieniem łysienie po ciąży
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach