40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest to choroba, przy której dochodzi do utraty włosów. Charakterystyczne dla niej jest łysienie, które zaczyna się pojawiać w skupiskach kształtu owalnego. Taka utrata włosów stopniowo staje się coraz większa i jej konsekwencją może być nawet całkowite wyłysienie (dotyczy to około 7% przypadków).

Ten rodzaj choroby może wystąpić u każdego, jednak przeważnie cierpią na nią ludzie młodzi obojga płci, z przewagą kobiet. Wpływ na rozwój choroby ma indywidualna konfiguracja genów oraz autoagresja układu odpornościowego. Do tej pory nie udało się poznać przyczyn występowania tego schorzenia. Istnieje jednak wiele teorii. Jedna z nich opisuje łysienie plackowate jako wynik silnych stresów czy stanów nerwowych, przez które przeszedł pacjent. Czasami jako powód wymienia się także infekcje wirusowe lub bakteryjne albo długotrwały kontakt z silnie oddziałującymi substancjami chemicznymi.

Przeważnie bez żadnych charakterystycznych objawów, nagle na skórze głowy owłosionej pojawia się jedno lub kilka okrągłych czy owalnych ognisk o średnicy od 1 do 5 cm pozbawionych włosów. Skóra w takich miejscach ma zwykle barwę kremowo-żółtawą, rzadko jest nieco zaczerwieniona. Takie ogniska mogą samoistnie zarastać, ale w niektórych przypadkach mogą też powiększać się lub występować mogą nowe. Czasami cała skóra głowy pozbawiona jest włosów. W wyjątkowych przypadkach mogą także wypadać brwi czy rzęsy.

Niestety wyleczenie łysienia plackowatego nie jest proste i nie ma w pełni skutecznej metody, aby pozbyć się tej choroby. Aby jej przeciwdziałać, stosuje się kortykosteroidy (np. w tabletkach), roztwór minoksydilu i antralinę.


choroby skóry przyczyny łysienia plackowatego łysienie placjowate jak wygląda
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach