45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Łysienie łojotokowe

Charakterystycznym objawem dla łysienia łojotokowego jest powiększanie się kątów czołowo-skroniowych na głowie. Następnie dochodzi do tego postępujące przerzedzenie na samym czubku głowy. Przyczyną takich zmian jest łojotok. Polega on na wytwarzaniu łoju w ilościach znacznie przekraczających jego normalne zapotrzebowanie. W wyniku tego dochodzi do szybkiego przetłuszczania się włosów oraz powstania łupieżu łojotokowego- łojotok osłabia i niszczy cebulki włosów.

Taki rodzaj łysienia może obejmować całe ciało, w miejscach, gdzie rosą włosy. Łysienie łojotokowe może towarzyszyć łysieniu typu męskiego. Jest to choroba cywilizacyjna, ponieważ ma na nią wpływ wiele czynników takich jak tryb życia, środowisko, choroby czy leki. Najczęściej chorują na nią osoby w wieku średnim z przewagą mężczyzn.

Dolegliwość ta związana jest też z hormonami płciowymi: progesteronem oraz androgenami, które mogą źle wpłynąć na włosy, w odróżnieniu od estrogenu, który hamuje łojotok. Znaczenie także mają niskie temperatury, które wywołują dużą produkcję łoju - częste przebywanie na słońcu zmniejsza problem łojotoku. Mimo wszystko do tej pory nie udało się określić przyczyn łysienia łojotokowego. Udało się natomiast ustalić kilka czynników, które sprzyjają powstawaniu tej choroby. Są nimi zaburzenia immunologiczne i hormonalne, zakażenia grzybicze, predyspozycje genetyczne, zaburzenia gruczołów płciowych, zaburzenia czynności tarczycy i przewodu pokarmowego, niewłaściwa higiena, nieleczenie łupieżu skóry głowy, używki, pory roku - obserwujemy zaostrzenie objawów jesienią i zimą, długotrwałe obniżenie nastroju, wywołane depresją i stresem.

Pielęgnacja włosów i skóry głowy przy tego rodzaju schorzeniu opiera się przede wszystkim na stosowaniu specjalistycznych kosmetyków do włosów mocno przetłuszczających się lub szamponów przeciwłojotokowych, w których skład wchodzi pirytionian cynku, ketokonazol, siarczek selenu czy związek siarki. Co ważne, włosów nie należy myć każdego dnia, gdyż wpływa to na zwiększenie produkcji łoju. Nie można także za bardzo dopuszczać do przetłuszczania się włosów, gdyż zgromadzony łój zatyka pory skóry głowy i uniemożliwia jej oddychanie poprzez ograniczenie dostępu tlenu do komórek włosowych. Leczenie łysienia łojotokowego w odróżnieniu od leczenia łysienia męskiego wykazuje sporą skuteczność i polega w głównej mierze na wyleczeniu zapalenia skóry. Po wyleczeniu łupieżu wygląd włosów widocznie ulega poprawie.


choroby skóry leczenie łysienia objawy łysienia łojotokowego przeciwdzialanie łysieniu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach