45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Łysienie dziedziczne

Zarówno kolor oczu lub wzrost taki, jak i łysienie można odziedziczyć. Łysienie dziedziczne to choroba, której podłożem są czynniki genetyczne i stanowi ono jeden z najczęściej występujących rodzajów łysienia.

Przeważnie za łysienie odpowiedzialnych jest wiele czynników takich jak stres, złe odżywianie, nadmierne odchudzanie, choroby czy geny. Łysienie dziedziczne lub bardziej fachowo łysienie androgenowe pojawia się wraz z wiekiem. Na ten rodzaj łysienia cierpią przede wszystkim mężczyźni między 20. a 50. rokiem życia. Czasami jednak schorzenie to dotyka również kobiety (chociaż w mniejszym stopniu). Oczywiście nie jest pewne to, że jeżeli ojciec szybko traci swoje włosy, to jego syn odziedziczy tę skłonność. Jednak istnieje tego bardzo duże prawdopodobieństwo.


Przyczyny
Według lekarzy przyczyną łysienia jest reakcja chemiczna dihydrotestosteron (DHT) z mieszkami włosów podatnymi na jego działanie. Stanowi on produkt uboczny przy produkcji testosteronu, dlatego choroba ta w większości dotyczy mężczyzn. Podatność mieszków jest uzależniona od genów, dlatego mówimy o łysieniu dziedzicznym. Zmiana hormonów, które są odpowiedzialne za łysienie, zazwyczaj kojarzona jest z procesem starzenia się człowieka, gdyż pojawia się w późniejszym wieku. Bywają jednak przypadki rodzin, w których łysienie dziedziczne rozpoczyna się już u osób po 20. roku życia. Aby dowiedzieć się, czy w przyszłości grozi nam utrata włosów (jeżeli nie nastąpiła ona do tej pory) warto prześledzić historię łysienia w naszej rodzinie. Poprzez obserwację swoich rodziców oraz dziadków, można uzyskać informację, w jaki sposób i w jakim wieku powinniśmy się spodziewać utraty włosów. Może się to okazać świetną wskazówką dla osób, które nurtuje ten problem.


Przebieg łysienia dziedzicznego
Im wcześniej łysienie się rozpocznie, tym silniejsze będzie ono w przyszłości. Przebieg takiej choroby jest inny dla mężczyzn i kobiet. W przypadku mężczyzn łysienie rozpoczyna się w okolicach skroni i okolicy ciemieniowej. W zaawansowanym stadium choroby, włosy występują już na nielicznych miejscach głowy jak jej tył, czy boki. U kobiet łysienie nie jest takie widoczne, pomimo bardziej rozległego charakteru. Rozpoczyna się w okolicach środka głowy, a włosy nad skrońmi i czołem pozostają bez zmian. Dziedziczne łysienie jest sporym problemem, gdyż dotyczy aż około 50 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet.


Leczenie
Istnieje wiele sposobów leczenia łysienia dziedzicznego. Osoby, które cierpią na takie schorzenie, powinny wzbogacać swoją dietę w witaminy A, D i E. Wskazaniem jest także codzienne mycie głowy, gdyż część hormonu DHT może być wydalana przez gruczoły łojowe na skórze głowy. Osobom cierpiące na tego rodzaju łysienie nie powinny korzystać z żadnych żelów, lakierów i wszelkich środków upiększających. Powodują one blokowanie porów, przez co włosy nie mogą swobodnie oddychać. Za skuteczne i cieszące się bardzo dobrą opinią, uważane są zabiegi polegające na wykonywaniu cięć chirurgicznych. Do najczęstszych tak zaawansowanych form walki z łysieniem zalicza się przenoszenie płatów skóry, czy transplantacja włosów. Obecnie dostępne są coraz skuteczniejsze i mniej bolesne sposoby na problem wypadania włosów. Przykładem jest specjalny grzebień laserowy typu ViviComb, który dzięki swojemu kształtowi oraz profesjonalnemu światłu, bezpośrednio dociera do mieszków włosów, blokując wypadanie włosów. Takie urządzenie produkuje ATP, czyli składnik działający na zwiększenie metabolizmu i aktywności komórek, co zatrzymuje proces łysienia, jednocześnie odbudowując dawną gęstość. ViviComb reklamuje się wysoką skutecznością radzenia sobie z problemem dziedzicznego łysienia. Ma on pomóc 9 na 10 osobom. Dzięki temu urządzenie staje się coraz bardziej popularne zarówno w Europie, jak i na całym świecie.




choroby skóry odziedziczone łysienie czy można odziedziczyć łysienie czy łysienie jest dziedziczne
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach