45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Łysienie całkowite

Łysienie całkowite to niezwykle rzadkie schorzenie i charakterystyczne dla niego jest to, że łysienie obejmuje całe ciało. Dotyczy to także brwi oraz rzęs. Przebieg tej choroby jest także bardzo różnorodny i dlatego dzieli się ją na kilka rodzajów.

Przyczyny
Do tej pory nie udało się ustalić konkretnych przyczyn łysienia całkowitego. Sama choroba jest bardzo rzadka, a informacji na jej temat jest niewiele. Panuje jednak przekonanie, że choroba ma podłoże autoimmunologiczne. W niektórych przypadkach, łysienie całkowite wywołane może być również inną chorobą, na przykład nowotworem.


Rodzaje łysienia
Mimo że łysienie całkowite jest bardzo rzadką chorobą o nieznanych przyczynach, to dodatkowo jej przebieg jest bardzo różnorodny. Bez względu na wiek i płeć. Dlatego choroba ta, została podzielona na kilka rodzajów:


Wrodzony całkowity brak owłosienia
Dzieci cierpiące na ten rodzaj choroby przychodzą na świat bez włosów na całym ciele. Jednak reszta objawów jest już bardzo niespecyficzna. Choroba może mieć zarówno charakter przejściowy, jak i stały. Również tyczy się to członków rodziny. Czasami mogą występować pojedyncze przypadki, na całą rodzinę, a innym razem choroba może zaatakować nawet kilku jej nowych członków. Jednak cechą charakterystyczną jest to, że schorzenie dotyczy jednej płci.


Wrodzony częściowy brak owłosienia
Istnieją dwa rodzaje takie łysienia. Pierwszy z nich to forma rozlana, a drugi ograniczona. W pierwszym przypadku chorobą objęte są rozległe części skóry. Jego przyczyną mogą być zaburzenia w rozwoju płciowym. Forma ograniczona charakteryzuje się tym że choroba atakuje głównie skórę głowy. Może zaatakować ona również kobiety, co dodatkowo może przynieść brak owłosienia pod pachami i wiele problemów związanych z miesiączkowaniem. Czasami wystąpić może także forma plamista. Charakteryzuje się pojawianiem się różnorodnych plam na skórze, która pozbawiona jest owłosienia. Można mówić tutaj o łysieniu plackowatym.


Wrodzone słabe owłosienie
Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj łysienia charakteryzuje się słabym owłosieniem. W związku z tym osoba już po urodzeniu ma przerzedzone włosy. Może mieć to charakter miejscowy, czyli dotyczyć wyłącznie skóry głowy lub ogólny, który zajmuje większą część skóry, czyli na przykład pachy lub wzgórek łonowy. Wtedy, w wyniku choroby zaburzony może nawet zostać proces rozwoju włosów, który w porównaniu do prawidłowego, rozwija się z ogromnym opóźnieniem.

Dominujący brak owłosienia
Ten rodzaj łysienia może być dziedziczny, czyli przekazywany z rodziców na dzieci. Dziecko może urodzić się z włosami, ale mogą one zacząć wypadać już nawet w pierwszym roku życia. Całkowite wypadnięcie włosów następuje już w okresie dojrzewania, co grozi nawet całkowitym wyłysieniem przed 20 rokiem życia. Rozróżnia się dwie formy takiego łysienia: ogólną atakującą większą powierzchnię skóry oraz miejscową skoncentrowaną głównie na skórze głowy.

Leczenie łysienia
Czasami stosuje się przeszczep włosów, jednak nie ma tak naprawdę skutecznej i zagwarantowanej metody leczenia, która daje całkowite wyleczenie i odrost włosów. Zaleca się przyjmowanie głównie metotreksatu i kortykosteroidów.


choroby skóry przyczyny łysienia dlaczego łysieję dzieci bez włosów
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach