45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to dosyć częste schorzenie dotyczące wypadania włosów. Cierpi na nie niemal 95% osób bez względu na płeć.

Przyczyny łysienia

Na chwilę obecną uważa się, że przyczyną łysienia zarówno u mężczyzn, jak i kobiet są trzy czynniki: androgeny, predyspozycje genetyczne oraz wiek pacjenta.

Bez predyspozycji genetycznych androgeny nie są bowiem przyczyną choroby, a ta sama dawka hormonów wywoła szybszą utratę włosów u 60-latka niż u młodego mężczyzny.

Hormon androgenowy dihydrotestosteron (DHT) działa bezpośrednio destrukcyjnie na mieszki włosowe. Wstępnie ma miejsce ich miniaturyzacja a później degradacja. W niektórych przypadkach hormon powoduje całkowity zanik mieszków.

Nie zawsze jednak za łysienie androgenowe muszą być odpowiedzialne geny. Czasami niekorzystnie na mieszki włosowe wpływają także degeneraty zawarte w szamponach, związki chemicznych znajdujące się w lakierach, szkodliwe czynniki zawodowe, palenie tytoniu lub stres. Takie czynniki przyczyniają się do osłabienia mieszków włosowych, a także do przyspieszonego rozwoju łysienia androgenowego.

Przebieg łysienia androgenowego

Istnieją dwa rodzaje łysienia androgenowego: męski oraz kobiecy.

Poziom zaawansowania łysienia typu męskiego jest określany na podstawie VII-stopniowej skali Norwooda. Utrata włosów zazwyczaj rozpoczyna się od katów czołowych oraz szczytu głowy. Jest to typowy przebieg łysienia androgenowego.

U kobiet rozróżnić można dwa rodzaje łysienia androgenowego: rodzaj męski i kobiecy.

Rodzaj męski u kobiet występuje bardzo rzadko. Cierpi na niego zaledwie 10% kobiet borykających się z problemem wypadających włosów. Polega on na degradacji mieszków włosowych od czoła do szczytu głowy.

Przy męskim rodzaju łysienia u kobiet zwykle występują zaburzenia endokrynologiczne.

Najczęstszym rodzajem łysienia jest rodzaj kobiecy, a jego poziom zaawansowania określa skala Ludwiga.

Polega on nie na całkowitej utracie włosów w jednym miejscu, a jedynie na ich stopniowym przerzedzaniu na całej głowie.

W przypadku wystąpienia tego typu łysienia poziomy androgenów są prawidłowe lub tylko nieznacznie podwyższone. Kobiety cierpiące na łysienie androgenowe powinny być objęte stałą opieką endokrynologa.

Metody leczenia

Obecnie nie istnieje jedna skuteczna metoda na leczenie łysienia androgenowego. Zaleca się stosowanie różnych preparatów, jednak jedynie kilka z nich ma udowodnioną skuteczność.

Substancja taka jak Finasteryd (Propecia) powoduje zablokowanie receptora w mieszku włosowym dla testosteronu.

W trakcie takiej kuracji należy przyjmować doustnie 1 mg leku na dobę. Pomaga ona przede wszystkim w przypadku łysienia szczytu głowy.

Z Finasterydu korzystać mogą także kobiety (w niektórych przypadkach powinny one przyjmować nawet większą dawkę niż mężczyźni – od 2, do 5 mg dziennie).

Taki lek nie może być jednak stosowany przez kobiety w ciąży, ponieważ stwarza spore zagrożenie dla płodu. W związku z tym, przed rozpoczęciem kuracji, konieczne jest wykluczenie ciąży. Natomiast w trakcie takiego leczenia powinno się stosować skuteczną antykoncepcję.

Inny lek - Minoxidil (Loxon 2% i 5%) stosuje się miejscowo. Powoduje on silne rozkurczenie naczyń krwionośnych i poprawienie ukrwienia mieszków włosowych.

Wpływa to na poprawę wzrostu włosów. Wadą tego preparatu jest to, że jego skuteczność spada wraz z długością stosowania.

Nie ma jednak pewności, że preparaty do stosowania zarówno miejscowo, jak i doustnie będą przynosiły zamierzone rezultaty. Na razie jedyną metodą dającą 100% pewność przywrócenia włosów jest ich przeszczep.


choroby genetyczne Łysienie androgenowe objawy Łysienie androgenowe leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach