45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Łuszczyca

Łuszczyca to uciążliwa choroba o charakterze przewlekłym należąca do najczęściej występujących chorób skóry. Obecnie w Polsce cierpi na nią około 800 tys. osób. Mimo że jest to schorzenie powszechne, to nadal nie opracowano skutecznej metody leczenia, która zapobiegłaby jej nawrotom u pacjentów.

30% procent przypadków tej choroby jest diagnozowana przed 15 rokiem życia i częściej chorują na nią kobiety. Istnieje wiele czynników przyczyniających się do powstawania tej choroby. Przede wszystkim wymienia się uwarunkowania genetyczne, ale znaczenie ma także wpływ środowiska. Ryzyko wystąpienia tego schorzenia u dziecko jest większe, jeżeli oboje rodziców na nie chorują. Podłoże genetyczne wpływa więc na predyspozycje do wystąpienia tego schorzenia, ale przebieg i objawy mogą być związane np. ze stresem, podrażnieniami chemicznymi czy infekcjami. Łuszczyca może ulec zaostrzeniu w okresie przekwitania i dojrzewania, czyli w czasie dużej huśtawki hormonów. Nadużywanie alkoholu może mieć także ujemny wpływ na jej przebieg.

Cechą charakterystyczną dla tej choroby są czerwone oraz czerwonobrunatne lub różowe wykwity łuszczącej się skóry. Rejony objęte łuszczycą różnią się od siebie wielkością, a na ich powierzchni zauważalne są srebrno-szare łuski. Zmiany najczęściej pojawiają się na zgięciach kończyn, czyli łokciach i kolanach. Charakterystyczne plamy obejmują także okolice kości krzyżowej i pośladków, ucho zewnętrzne i owłosioną skórę głowy.

Pozbycie się tej choroby to trudne zadanie. Ma ona przewlekły przebieg i czasami ustępuje samoistnie by po jakimś czasie znowu powrócić. W leczeniu stosuje się kilka metod takich jak farmakoterapia, leczenie zewnętrzne (polegająca m.in. na stosowaniu maści złuszczających), fotochemioterapia czy np. stosowanie diety niskotłuszczowej. Stosunkowo długo chorobę leczono za pomocą hormonów. Hormonoterapia jest jednak stosowana coraz rzadziej z powodu niewielkich efektów, a także ryzyka wywołania skutków ubocznych.

Wskazane jest, by osoby cierpiące na ten rodzaj schorzenia prowadziły uregulowany tryb życia, a także przestrzegały kilku zasad. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Używanie preparatów łagodnych i niepowodujących podrażnień jest w stanie zredukować ryzyko nawrotów choroby. Co więcej, zmiany powstałe przez łuszczycę należy zostawić w spokoju, nie wolno ich zdrapywać, należy także unikać kontaktu z detergentami czy silnie działającymi kosmetykami. Bardzo ważne jest także przechodzenie regularnych badań lekarskich, gdyż wiele chorób, jak np. infekcje dróg oddechowych, może mieć wpływ na zaostrzenie się przebiegu łuszczycy. Oczywiście w przypadku nawrotu choroby wskazane jest szybkie działanie zaradcze przeciw rozwojowi objawów schorzenia, oczywiście po uprzedniej wizycie u lekarza.

Istnieje kilka rodzajów łuszczycy:

łuszczyca plackowatą; zmiany skórne są rozmieszczone symetrycznie na powierzchniach wyprostnych. Blaszki łuszczycowe wyraźnie odgraniczają się od otoczenia i pokrywają je parakeratotyczne łuski, które łatwo można zeskrobać. W niektórych przypadkach zmiany występują także w fałdach skórnych, np. pod piersiami i w pachwinach.
łuszczyca kropelkowata (psoriasis guttata) to wysiewna posiać łuszczycy charakteryzująca się nagłym początkiem pod postacią czerwonych, drobnych (w kształcie kropli), łuszczących się wykwitów, rozsianych na tułowiu i na kończynach bez zaznaczonej tendencji do zajmowania ich powierzchni wyprostnych. Wysiew wykwitów może poprzedzać paciorkowcowe zakażenie gardła. Na ten rodzaj łuszczycy chorują przeważnie dzieci oraz młode osoby.
erytrodermia łuszczycowa może być stanem zagrażającym życiu. Wstępnie pojawiają się typowe zmiany łuszczycowe, które później się zlewają i często trudno jest je odróżnić od innych postaci erytrodermii.
artropatia - w klasycznej postaci zajęte są dystalne stawy międzypaliczkowe oraz duże stawy, takie jak skokowe i kolanowe, a czynnik reumatoidalny nie występuje.
łuszczyca krostkowa (psoriasis pustulosa) stanowi rzadką postać łuszczycy, która w konsekwencjio może prowadzić nawet do zgonu. Jej wystąpienie może być wywołane steroidami stosowanymi miejscowo lub ogólnie, reakcją na leki albo zakażeniem - pojawiają się wówczas wysiewy jałowych krost, którym towarzyszy gorączka i pogorszenie stanu ogólnego chorego.


choroby skóry łuszczyca przyczyny i leczenie łuszczyca plackowata objawy łuszczyca kropelkowata objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach