45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Łupież

Łupieżem określa się każde łuszczenie się naskórka skóry owłosionej głowy. Taka dolegliwość może wystąpić u każdego, jednak gdy łuszczenie jest nadmierne, to wtedy mowa jest o stanie chorobowym.

Odpowiedzialne za łuszczenie się naskórka są niegroźne grzyby, które rozwijają się w wyniku stresu, osłabienia organizmu, niezdrowej diety lub alergii. Czasami ich namnażanie wiąże się ze złym doborem kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów, które dodatkowo mogą podrażniać skórę głowy. Łupież to schorzenie przewlekłe i nawrotowe.

Rozróżnić można dwa typy łupieżu:

1. Łupież zwykły (suchy).

To najczęściej występujący rodzaj łupieżu, któremu nie towarzyszą mu żadne zmiany zapalne skóry. Dosyć łatwo go dostrzec, ponieważ zostawia po sobie drobne łuski o białym kolorze. Jest to szczególnie widoczne na ciemnych ubraniach. Na szczęście nie uszkadza on włosów. Łupież zwykły może przechodzić w łupież tłusty.

2. Łupież tłusty.

Przybiera on postać żółtych, tłustych strupów, które mocno przylegają do podłoża. Wraz z nim pojawiają się także zmiany zapalne oraz świąd. Jest mniej widoczny niż łupież suchy, ale stwarza o więcej problemów. Ponieważ ściśle przylega do skóry głowy, trudniej jest się go pozbyć. Nasilony może być nawet przyczyną łysienia.

Przyczyny powstawania łupieżu:

  • korzystanie z nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów
  • osłabienie organizmu po przebyciu choroby
  • niedokładnego spłukiwania szamponów z włosów
  • zmęczenie
  • stres
  • zła dieta
  • nadmiernego stosowania kosmetyków do stylizacji włosów, takich jak pianki czy lakiery
  • pocenie się skóry głowy, zwłaszcza zimą pod nakryciem głowy
  • zbyt częste używanie suszarki
  • mycie głowy w za zimnej lub zbyt ciepłej wodzie.

Leczenie łupieżu

Leczenie łupieżu jest problematyczne i nie zawsze wystarczy stosowanie szamponu przeciwłupieżowego, który sami kupimy w sklepie – może on nie zadziałać akurat na ten rodzaj łupieżu, na który cierpimy. Warto zatem z takim problemem skonsultować się z dermatologiem. Ustali on rodzaj dolegliwości i przepisze odpowiedni deromokosmetyk. Powinniśmy też pamiętać, żeby nie pożyczać szczotek do włosów, ani nakryć głowy, gdyż łupieżem można się zarazić.


choroby skóry skóra głowy osłabienie organizmu szampon przeciwłupieżowy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach