45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Łokieć tenisisty

Jest to stan zapalny zewnętrznej powierzchni stawu łokciowego wywołany przez przeciążenie przyczepionych do niej ścięgien mięśni przedramienia.

Stan taki wystąpić może u osób regularnie uprawiających sport, skrzypków, masażystów, praczek, czyli takich z dobrze rozwiniętym układem mięśniowym. Najbardziej narażoną na dyscypliną sportu jest tenis, stąd też dolegliwość tę nazywa się łokciem tenisisty. Główną przyczyną są najprawdopodobniej mikro uszkodzenia przyczepów mięśni do kości ramiennej.

Na ten rodzaj schorzenia cierpią najczęściej osoby w wieku od 40 do 60 lat. Łokieć tenisisty (zapalenie nadkłykcia bocznego) lub golfisty (zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej) dotyczy w sumie 1-3% całej populacji.

Mechanizm:

Wielokrotne powtarzanie ruchów prostowania i rotacji znacznie obciąża mięśnie oraz ich przyczepy. Konsekwencją tego mogą być uszkodzenia, zmiany zapalne i zwyrodnieniowe występujące głównie w miejscu połączenia mięśni i ścięgien lub w okolicy ich przyczepu kostnego.

Najczęstsze objawy to:

  • ból, obrzęk, zaczerwienienie łokcia.
  • tkliwość palpacyjna w okolicy nadkłykcia bocznego,
  • + test Cozena - ból na wysokości nakłykcia bocznego lub ciągnące bóle po stronie promieniowej, w przedziale
  • prostowników, w czasie prostowania pięści wbrew oporowi,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • bolesność przy ruchach skrętnych wobec stosowanego oporu.

Leczenie:

Jeżeli objawy stają się uciążliwe i trwają kilka, lat to wtedy pomocna będzie fizykoterapia, np. jonoforeza, laser, ultradźwięki, leki przeciwzapalne, unieruchomienie, wypoczynek, badanie fizykalne. Takie zabiegi wykonuje się w przychodni rehabilitacyjnej. Z dolegliwościami należy zgłosić się do ortopedy, chirurga lub lekarza rodzinnego. Ostatecznością jest leczenie operacyjne.


Choroby układu kostnego Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej leczenie łokieć tenisisty przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach