40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Liszajec zakaźny

Liszajec zakaźny to częsta choroba bakteryjna występująca wśród dzieci, które cechuje duża zakaźność. Dotyczy to przeważnie dzieci miedzy 2 a 6 rokiem życia. To zakażenie mieszane wywoływane jest razem przez gronkowce i paciorkowce Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes. Liszaj najczęściej lokalizuje się na twarzy.

Schorzenie to atakuje przeważnie duże zbiorowiska dzieci takie jak żłobek czy przedszkole. Zakażenie odbywa się przez bezpośredni kontakt z chorym lub dotykając jego rzeczy. Liszajec zakaźny może być chorobą pierwotną lub występować także jako powikłanie innych chorób skóry, np. atopowego zapalenia, egzemy, świerzbu, ospy wietrznej. Wstępnie choroba ta objawia się pojawieniem się miękkiego ropnego pęcherzyka, który następnie szybko pęka, zasychając w typowy dla tej choroby strup o barwie miodu. Liszajec nie daje objawów takich jak ból, pieczenie czy swędzenie. Sporadycznie występuje uczucie świądu oraz powiększenie sąsiadujących węzłów chłonnych czy wyższa temperatura. Zaleca się badanie bakteriologiczne wymazu ze zmian w przypadku, kiedy wystąpią zmiany mnogie, uogólnione lub dające powikłania.

Leczenie: w tym wypadku jest miejscowe. W przypadku gdy zmiany są uogólnione lub nie ustępują, mimo leczenia miejscowego, a nawet zaczynają się rozprzestrzeniać, należy włączyć leczenie ogólne.


choroby skóry Liszajec zakaźny objawy zakażenie liszajcem jak wygląda liszaj
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach