40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Łagodny rozrost prostaty

Nowotwór łagodny może rozwinąć się u mężczyzn po 50 r. ż. w strefie wewnętrznej stercza w wyniku zmian hormonalnych. Jego konsekwencją jest dysuria (zaburzenia w oddawaniu moczu), częstomocz (początkowo nocny). Zaleganie moczu staje się coraz większe aż do całkowitego jego zatrzymania.

Statystycznie na łagodny rozrost prostaty (benign prostatic hiperplasia - BPH) a tym samym jej ucisk na cewkę moczową, cierpią na ogół mężczyźni po 50. roku życia i ponad 80 procent mężczyzn po 70. roku życia. Mimo że mała liczba narażona jest na wystąpienie złośliwej postaci raka prostaty to każdy powinien zwrócić dużą uwagę na stan oraz zdrowie swoich okolic moczowo-płciowych. Przeglądowe badanie moczu należy wykonywać dwa razy do roku, zaś badanie prostaty raz na rok wraz z oznaczeniem stężenia hormonów płciowych. Co więcej, duże znaczenie w profilaktyce pełni postawa lekarza pierwszego kontaktu. Powinien on, poza doradzaniem zmiany diety i umiarkowanej aktywności, być wyczulony na wszelkie objawy bolesnego rozrostu prostaty, by w porę zainterweniować.

Leczenie łagodnego rozrostu prostaty

W początkowym okresie wystarczy jedynie leczenie zachowawcze. W razie zakażenia pęcherza - leczenie przeciwbakteryjne.
Jeżeli przerost gruczołu jest znaczny i towarzyszy temu uporczywe oraz obfite zaleganie moczu w pęcherzu, oraz nawracające stany zapalne to konieczne jest leczenie operacyjne, polegające na wyłuszczeniu gruczolaka.


nowotwór prostaty choroby układu moczowego rak stercza objawy gruczolak gruczołu krokowego leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach