45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kwasowa erozja szkliwa

Przyczyny kwasowej erozji szkliwa
Kwasowa erozja szkliwa polega na uszkodzeniu tkanek zęba oraz jego powłoki ochronnej przez co, szkliwo zęba ulega wyniszczeniu. Odpowiedzialna za ten stan jest przede wszystkim dieta bogata w napoje słodkie i gazowane, które zawierają w swoim składzie całe mnóstwo substancji przyczyniających się do uszkodzenia zęba. Oczywiście w dużej mierze są to kwasy. Czasami zaskakującą przyczyną może być sposób odżywiania, zwłaszcza jeśli nasza dieta bogata jest w warzywa i owoce, a także duże ilości soków. Soki są bogate w kwasy. Inną sprawą są słodycze, których składniki wielokrotnie przyczyniają się do powstawania erozji zęba. To właśnie słodycze i napoje gazowane są najczęstszą przyczyną pojawiania się kwasowej erozji szkliwa u dzieci. Do innych pokarmów można zaliczyć jeszcze fast-foody czy kwaśne zupy.

Rozpoznanie
Erozja zęba dokonuje się w następstwie diety uwzględniającej duże ilości produktów bogatych w kwasy, a zwłaszcza soków z grejpfruta. Kwasy działające w pewnym wymiarze czasowym na tkanki zęba i szkliwo zęba, powodują, uszkodzenie szkliwa, jego wykruszania, a następnie zniszczenie. Popsute fragmenty szkliwa zęba zostają wypłukane przez kwasy.
W związku z tym na zębie można zauważyć pewnego typu przebarwienia, a samo szkliwo może wydawać się bardziej przeźroczyste. Wszystko dlatego, że starciu ulega również powierzchnia zęba. Najczęściej widoczne jest to na zębach trzonowych, jak i przedtrzonowych. Samo jedzenie może przynosić ból, co może być mylone z nadwrażliwością zębów.

Profilaktyka
Ogromne znaczenie ma zapobieganie. W związku z tym trzeba odpowiednio zadbać o higienę zębów. Czyli nie chodzi tutaj tylko o regularne mycie zębów i odpowiedni dobór pasty, ale również o wybór odpowiedniego włosia w szczoteczce, jak i sposób samego mycia uzębienia. Zęby należy myć okrężnymi ruchami z umiarkowanym naciskiem. Powinno się też korzystać z nici dentystycznych i płynów do płukania ust. Wszystko to pozwoli prawie całkowicie pozbyć się wszystkich osadów i bakterii z zęba, które nazbierały się w ciągu dnia.

Leczenie
Uszkodzenie i wypłukanie fragmentów szkliwa z zęba powoduje, że do leczenia używa się lakierów, laków oraz specjalnych substancji wypełniających, dzięki którym możliwe jest pokrycie ubytków szkliwa. Odpowiedni rodzaj leczenia dobierze jednak stomatolog, który najpierw musi zdiagnozować erozję szkliwa, ocenić stan zniszczenia jamy ustnej, jak i wybrać najkorzystniejszą metodę leczenia. Warto dodać, że leczenie jest bezbolesne.


choroby zębów Kwasowa erozja szkliwa opis choroby Kwasowa erozja szkliwa objawy leczenie kwasowej erozji szkliwa zapobieganie kwasowej erozji szkliwa
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach