45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kwashiorkor

Kwashiorkor, czyli tak zwane niedożywienie białkowe lub złośliwa odmiana niedożywienia. W tej chorobie chodzi o niedożywienie organizmu, co skutkuje niedostarczaniem mu odpowiedniej ilości białka.

Przyczyny i rozwój choroby

Za jej powstawanie przede wszystkim odpowiedzialny jest niedobór żywieniowy, a konkretnie niedobór białka (przede wszystkim pełnowartościowego).

Do prawidłowego rozwoju dziecku niezbędny jest codzienny posiłek bogaty z kalorie oraz w białko, podczas gdy w krajach, których panuje głód, dzienna racja pokarmowa jest uboga w owe wartości.

Początek choroby ma miejsce, gdy dziecko zostaje odstawione od piersi matki i przechodzi z pokarmu białkowego na pokarm czysto węglowodanowy.

Chwila ta przychodzi stosunkowo zbyt wcześnie, a okres niemowlęcy jest okresem, w którym zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko jest największe.

Dodatkowo ważny wpływ na tę chorobę ma zakażenie ze strony układu pokarmowego (przede wszystkim zakażenia jelitowe oraz inwazje pasożytnicze).

Wtedy powstają pierwsze symptomy choroby - opuchlizna oraz biegunki, które utrudniają wchłanianie oraz zwiększają utratę azotu w stolcach.

W efekcie tej choroby zmianom ulegają narządy wykazujące intensywną przemianę białkową oraz wysokie zapotrzebowanie na białko. Chodzi tu głównie o: wątrobę, trzustkę i nerki.

Dr Cicley Williams przeprowadziła badania, na podstawie których wykazała naciek tłuszczowy oraz spadek zawartości białka i enzymów – udowodnione zostało to za pomocą badań biopsyjnych.

Na skutek uszkodzenia miąższu wątroby dochodzi do zaburzenia w produkcji albumin, których stężenia w surowicy krwi spada poniżej 1,5% (norma to 3,5%).

Zmiany chorobowe pojawiają się także w obrębie trzustki – tworzą się tam zmiany zanikowe w komórkach wydzielniczych pęcherzyków trzustkowych. Ilość zaczynów trzustkowych ulega znacznemu obniżeniu.

Efektem tego schorzenia jest zahamowanie rozwoju wzrostu i przyrost masy ciała. Również rozwój tkanki mięśniowej ulega znacznemu spowolnieniu.

Leczenie

Jeżeli zdiagnozuje się tę chorobę stosunkowo wcześnie, to jest spora szansa na jej wyleczenie. Jeżeli leczenie nie zostanie podjęte, dziecko niechybnie umrze.

Choroba posiada bowiem niepomyślny przebieg, a śmiertelność wynosi aż 50%. Niestety schorzenie diagnozowane jest przeważnie dość późno i większość dzieci umiera wkrótce po trafieniu do szpitala. W przypadku wyleczenia często zdarzają się nawroty.

W leczeniu stosuje się ostrożne rozszerzenie diety w większą ilość kalorii i białka. Wstępnie podaje się kalorie w postaci węglowodanów, tłuszczów i cukrów prostych. Następnie do diety wprowadza się białko.

Dodatkowo należy też dostarczać witaminy oraz minerały. Jeżeli dziecko nie toleruje laktazę, co jest powszechne, to posiłek powinien zawierać dodatek w postaci enzymu laktazy, który odpowiada za trawienie laktazy.

Gdy choroba była już zaawansowana a dziecko, mimo wyleczenia i uzupełnienia niedoboru białka może nigdy w pełni nie osiągnąć prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Wpływ na szanse wyleczenia choroby mają także inne schorzenia, takie jak współistniejące zapalenie odoskrzelowe płuc, zimnica czy znaczne zarobaczenie.

Profilaktyka

Zapobieganie rozwojowi kwashiorkoru jest bardzo proste.

W tym wypadku należy upewnić się, że stosowana dieta zawiera odpowiednią ilość węglowodanów, tłuszczów (minimum 10% wszystkich dostarczanych kalorii) i białka pełnowartościowego pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego (co najmniej 12% wszystkich dostarczanych kalorii).


niedobór białka choroby układu pokarmowego Kwashiorkor opis choroby niedożywienie złośliwe niedożywienie złośliwe przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach