41 427 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 774 produktów w 204 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Krzywica

U dzieci za tę chorobę odpowiedzialny jest niedobór witaminy D, zbyt mało nasłonecznienia. W przypadku dorosłych dodatkowym czynnikiem jest niedostatek witaminy D po operacjach żołądka, w chorobach jelita cienkiego łub trzustki; Upośledzenie czynności nerek lub marskość wątroby; Zażywanie leków przeciw padaczce; Nadużywanie środków przeczyszczających.

Witaminę D3 dostarcza się do organizmu wraz ze spożywanym pokarmem pochodzenia zwierzęcego lub wytwarza ją organizm z prowitaminy D2 znajdującej się w skórze. Na powstanie witaminy D3 z witaminy D2 wpływa promieniowanie słoneczne. W miesiącach jesienno-zimowych, szczególnie w dużych miastach ilość docierających promieni ultrafioletowych może być niewystarczająca. Właśnie wtedy organizm dziecka może odczuć brak tej witaminy niezbędnej do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Ta sytuacja częściej dotyczy wcześniaków i bliźniąt, co wynika z małych zapasów witaminy D3 z okresu życia płodowego. Dzieci urodzone z niską masą ciała często bardzo szybko przybierają na wadze i w przypadku gdy nie dostarczy się im odpowiedniej ilości witaminy, to objawy krzywicy mogą pojawić się już przed trzecim miesiącem życia. Obecnie stwierdza się, że wyraźniejsze objawy krzywicy występują wśród niemowląt szybciej rosnących, którym dostarczono wszystkich składników pokarmowych poza witaminą D, niż u niemowląt niedożywionych i zaniedbanych.

Leczenie

U dzieci

W tym wypadku należy dostarczyć możliwie codziennie 100-200 jednostek OM) witaminy D oraz zastosować nasłonecznianie lub naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. Jeśli nie zapewnia się codziennego przyjmowania witaminy D, jednorazowo 300 000 jednostek (JM) witaminy D (terapia uderzeniowa). Po zakończeniu leczenia dochodzi do samokorekcji skrzywienia kości.

U dorosłych

Należy podawać witaminę D w dużych dawkach. Dodatkowo zaleca się noszenie gorsetu ortopedycznego, który ewentualnie może odciążyć kręgosłup.

Preparaty zawierające tylko witaminę D.

D-Tracetten, Oleovit, Virgosan, Ergocalciferol, Vigantoletten, Vitaminum D3.


Krzywica opis choroby Choroby układu kostnego osteomalacja leczenie krzywica przyczyny osteomalacja co to jest
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 427 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 774 produktów w 204 kategoriach