45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Krwiak śródczaszkowy

Krwiak śródczaszkowy zwany też krwiakiem wewnątrz czaszkowym tworzy się w następstwie urazu głowy powstałym we wnętrzu czaszki. Krwiak śródczaszkowy powoduje różne niepożądane skutki w postaci ucisku mózgu powstałego z uszkodzenia naczyń krwionośnych wewnątrz czaszki i krwawienia śródczaszkowego. Istnieją trzy rodzaje krwiaków zależne od ich położenia względem mózgu i opony twardej. Są to krwiaki: nadtwardówkowe, podtwardówkowe i śródmózgowe.

Czynniki powstawania
Przede wszystkim głównym powodem jest uraz głowy, powstały w wyniku jakiegoś wypadku. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia krwiaka jest w przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych (tzw. antykoagulanty) lub leków przeciwpłytkowych (np. kwas acetylosalicylowy). Pojawienie się krwiaka nie musi mieć być równoczesne z wystąpieniem ran zewnętrznych.

Diagnostyka
Krwiaka śródczaszkowego można rozpoznać dzięki tomografii komputerowej, czyli tak zwanemu badaniu radiologicznemu, korzystającego z promieniowania rentgenowskiego. Dzięki temu można uzyskać obraz tomograficzny mózgu. W celu rozpoznania krwiaka wewnątrz czaszkowego stosowane jest również obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, polegające na uzyskiwaniu obrazów wnętrza mózgu.

Leczenie
Największe krwiaki powinny być niezwłocznie usunięte za pomocą leczenia operacyjnego. Należy tak postąpić, ponieważ wynaczyniona krew powoduje nasilające ciśnienie śródczaszkowe oraz powstanie jego ciasnoty. Dodatkowo dochodzi do przemieszczenia się struktury mózgu poza jego obrąb, co powoduje dalsze uszkodzenia mózgu. Wzmożone ciśnienie może ograniczyć dopływ krwi do mózgu. Pacjenci z niewielkimi krwiakami powinni zostać poddani obserwacji lekarskiej. Najczęściej wystarczy jedynie przeleżeć kilka tygodni, aż do całkowitego wchłonięcia się krwi.

Profilaktyka
W tym wypadku najlepiej sprawdza się zmniejszenie do minimum ryzyka ewentualnego urazu głowy. Należy oczywiście pamiętać o bezpieczeństwie swoich dzieci. Wiek dziecięcy to okres, w którym najłatwiej sobie nabić guza, dlatego warto zapamiętać kilka ważnych kwestii, które mogą czasem zapobiec różnym wypadkom.

Po pierwsze - zawsze trzeba pamiętać o kasku. W przypadku gdy twoje dziecko uprawia różnego rodzaju sporty tj. jazda na rowerze, na łyżwach, na deskorolce, na snowboardzie czy jazda konna, należy zadbać, by zawsze miało na sobie kask, który może uchronić głowę przed urazami po upadkach.

Po drugie - Pasy bezpieczeństwa. Należy zawsze pamiętać o zapinaniu pasów. Dzięki temu można zapobiec lub zminimalizować obrażenia głowy podczas wypadku pojazdu silnikowego.

Po trzecie - Chronić dzieci. Uchronić swoje dziecko przed małymi wypadkami jest niemożliwe. Można jedynie zminimalizować częstotliwość nabijania sobie kolejnych guzów. Każdy rodzic powinien jak najlepiej dbać o swoje dziecko.


choroby układu nerwowego Krwiak śródczaszkowy opis choroby Krwiak śródczaszkowy przyczyny Krwiak śródczaszkowy symptomy Krwiak śródczaszkowy powstawanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach