40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Krętkowica kleszczowa

Krętkowice kleszczową wywołują kleszcze. Pasożyty te egzystują dzięki żywicielowi, jakim jest m.in. człowiek.

Dojrzałe, zapłodnione samice składają jajeczka w trakcie picia krwi żywiciela. Jego obecność potrafią określić z bliskich odległości, a następnie spadają z liści drzew, krzaków lub traw i wczepiają się w skórę. Do zakażenia dochodzi w czasie bezpośredniego kontaktu zakażonego kleszcza z człowiekiem i przedostania się jego śliny lub wymiocin przez skórę żywiciela. W przypadku gdy usunie się wcześnie pasożyta, to zmniejsza się ryzyko zakażenia. Uważa się, że do zakażenia potrzebny jest okres 36-48 godzinnego pozostawania kleszcza w skórze. Najczęściej do zakażenia człowieka dochodzi w wyniku kontaktu z nimfami, które są małymi i trudnymi do zauważenia, a przy tym najbardziej agresywnymi formami rozwojowymi kleszczy. W nimfach stwierdza się 10-20 razy więcej krętków niż w pozostałych postaciach kleszczy. Z tego powodu najwięcej zachorowań notuje się w okresie żerowania nimf, czyli od maja do sierpnia.

Objawy:
w tym schorzeniu, w jego pierwszej fazie charakterystyczne są zmiany skórne. Po pierwszym miesiącu od ukłucia tworzy się czerwona plama na skórze, której towarzyszyć może gorączka, bóle głowy, stawów, mięśni, sztywność karku, powiększenie węzłów chłonnych. W kolejnym okresie pojawiają się objawy narządowe, do których dochodzi w kilka tygodni lub miesięcy, wskutek rozprzestrzeniania krętków drogą krwionośną. Objawom ogólnego złego samopoczucia towarzyszą napadowe bóle stawowo-mięśniowe, porażenia nerwów rdzeniowych, czaszkowych (często nerwu twarzowego), objawy oponowi-mózgowe. Mogą występować także objawy zaburzeń rytmu serca oraz bóle stawowe. W trakcie trzeciego okresu mniej więcej kilka miesięcy lub później, objawy choroby przybierają formę zmian przewlekłych.

Leczenie:

Obecnie w Polsce dostępna jest szczepionka przeciw odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych i mózgu FSME-IMMUN Inject. W jej skład wchodzi oczyszczony antygen zabitego wirusa kleszczowego zapalenia opon mózgowych i mózgu ze szczepu izolowanego w Austrii.


choroby zakaźne borelioza objawy Krętkowica kleszczowa opis choroby krętkowica kleszczowa leczenie powikłania po boreliozie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach