45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Koślawy palec u stopy

Koślawy palec u stopy to często spotykana dolegliwość objawiająca się nieprawidłowym ustawieniem palucha, który odchylony jest w kierunku innych palców. Jednocześnie pierwsza kość śródstopia zostaje przesunięta i skręcona w stronę wewnętrznej krawędzi stopy.

W związku z tym powstaje bolesne uwypuklenie pierwszego stawu śródstopno-palcowego, przypominające guz. Bywa tak, że paluch jest nie tylko przesunięty w stronę drugiego palca, ale wręcz na niego nachodzi.

Skutkiem tych zniekształceń zmianie ulega biomechanika stopy. Nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodu. Pogorszeniu ulega także wytrzymałość struktur stabilizujących, których mięśnie stają się słabsze. Ostatecznie pojawia się stan zapalny torebki stawowej stawu śródstopno-palcowego palucha, obrzęk okolicy, bolesność, i może wystąpić również przerost nasady dalszej pierwszej kości śródstopia. W takich wypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. W przypadku gdy zmiany nie są tak poważne, wystarczy zastosować leczenie zachowawcze, polegające na noszeniu odpowiednich wkładek ortopedycznych oraz odprowadzaniu palucha na zewnątrz przez umieszczenie specjalnych wkładów silikonowych między paluch a drugi palec.

Większość zachorować dotyczy kobiet. Ich podatność na to schorzenie wywodzi się z ich budowy mięśniowo-wiązadłowo-stawowej, która jest słabsza niż budowa mężczyzn.
Druga - społeczna - przyczyna choroby to noszenie niewygodnego i niezdrowego dla stóp obuwia. Aby być w zgodzie z wymogami elegancji, bardzo wiele kobiet chodzi w butach na obcasach, często z wąskimi noskami. Obcasy przyczyniają się do przeciążenia przedniej części stopy, co skutkuje poszerzeniem śródstopia oraz obniżeniem poprzecznego łuku stopy. Szpiczasty czubek zwiększa natomiast ucisk i utrwala deformację. Tego typu obuwie uniemożliwia swobodne poruszanie się palców w bucie, przez co powstają przykurcze w stawach i dochodzi do zaniku mięśni krótkich stopy.

Zapobieganie:

Profilaktyka tego schorzenia polega na noszeniu odpowiedniego obuwia. W przypadku gdy pojawi się stan zapalny kaletki maziowej, należy stosować różnego rodzaju ochronę (poduszeczki, kółka ochronne). Lekkie deformacje można leczyć fizykalnie (kąpiele solankowe, okłady, ćwiczenia czynne i bierne polegające na zginaniu podeszwowym i odwodzeniu palucha). W razie zaawansowanych zmian proponuje się leczenie operacyjne, po którym konieczne jest noszenie nowego obuwia.

Duże odkształcenie krzywego palucha wymaga leczenia operacyjnego. Zaniedbana choroba może prowadzić do poważnych powikłań, m.in. stanów zapalnych i zmian zwyrodnieniowych innych stawów (np. kolan, kręgosłupa, bioder). Problemy te wynikają z przeciążeń spowodowanych trudnościami w normalnym poruszaniu się osób cierpiących na hallux valgus.


Koślawy palec u stopy opis choroby Choroby układu kostnego koślawy palec u stopy leczenie objawy halluksa halluks leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach