45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Komorowe zaburzenia rytmu po zawale

Komorowe zaburzenia rytmu występuję często u osób po zawale serca. Schorzenie to połączone jest z nieprawidłowym rytmem serca nazywanym arytmią komorową, w której trakcie dochodzi do pojedynczej ekstrasystoli komorowej, czyli do skurczu komorowego.

Obecnie, dzięki leczeniu reperfuzyjnego zawału serca, w którego trakcie przywraca się odpowiednie krążenie w naczyniach wieńcowych mięśni serca, rzadziej rozwija się w mięśniu sercowym podłoże do rozwoju VT, czyli do częstoskurcz komorowy.
Problematyczne okazuje się sVT, czyli częstoskurcz nadkomorowy.
Przyczyną jego powstania okazuje się przeważnie tętniak lewej komory, niedokrwienie lub blizna pozawałowa, które prowadzą do dysfunkcji lewej komory.

Przebieg komorowego zaburzenia rytmu po zawale

Przeważnie nsVT, w którego trakcie dochodzi do krótkotrwałych częstoskurczy komorowych, jest stosunkowo krótki i nie powoduje specjalnych objawów nawet u chorych, gdzie doszło do dysfunkcji lewej komory. Jeżeli jednak sVt jest szybki, a lewa komora jest uszkodzona, to skutkuje to poważnymi powikłaniami hemodynamicznymi w postaci hipotensji, czyli niedociśnienia, niewydolności serca, omdlenia, do bólu wieńcowego, a nawet może doprowadzić do zatrzymania pracy serca. Jest jednak możliwe, by VT było stabilne hemodynamicznie. Napady VT są cykliczne, gdy czynnik VT nie jest chwilowy, czyli, gdy doszło do pierwszego i drugiego zawału w trakcie trwania jednej doby, lub gdy czynnik VT jest odwracalny.

Wykrywanie komorowego zaburzenia rytmu po zawale
Zdiagnozowanie tego zaburzenia udaje się za sprawą badania EKG. W celu rozpoznania tego schorzenia komorowego trzeba zastanowić się i ustalić, czy skutkiem powstania VT jest zaburzenie elektrolitowe, świeży zawał serca, czy niedokrwienie mięśnia sercowego.

Leczenie

Stosuje się leczenie:

  • Doraźne
  • Przewlekłe:

1. Hospitalizacja dysfunkcji lewej komory lub niewydolności serca poprzez przyjmowanie przez każdego chorego ?-bloker, ACEI i statyny.

2. Wszczepienie ICD zapobiega nagłej śmierci spowodowanej chorobą serca u osób w czasie 40 dni po zawale.

  • Wykonanie ablacji przez skórnej lub operacji antyarytmicznej odnosi się do chorych z nawracającymi napadami VT i chorych z ICD.

choroby układu krążenia Komorowe zaburzenia rytmu po zawale opis choroby Leczenie komorowego zaburzenia rytmu po zawale Przebieg komorowego zaburzenia rytmu po zawale Wykrywanie komorowego zaburzenia rytmu po zawale
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach