40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Kolka nerkowa

Kolka nerkowa wywoływana jest przeważnie przez kamienie nerkowe blokujące drogę odpływu moczu z nerek. Kolejną przyczyną ale znacznie rzadszą jest zakrzep albo zniszczone, oderwane martwicze brodawki nerkowe.

W tym wypadku ma miejsce wzrost ciśnienia w znajdujących się powyżej przeszkody drogach moczowych, co skutkuje intensywniejszymi ruchami robaczkowymi i trwałym skurczem mięśniówki moczowodu objawiającym się silnymi bólami zwyczajowo określanymi tą nazwą.

Ból przeważnie dotyczy jednej strony (aczkolwiek nie można wykluczyć możliwości wystąpienia kolki nerkowej dwustronnej), promieniuje od okolicy lędźwiowej (okolicy nerki) ku przodowi i dołowi (wzdłuż przebiegu moczowodu) aż do spojenia łonowego, ku zewnętrznym narządom płciowym bądź do pachwiny.

Objawy to przeważnie bolesne parcie na mocz, potrzeba bardzo częstego - choć w niewielkich ilościach - oddawania moczu, nudności, wymioty, wzdęcia brzucha. W przypadku dłuższej blokady odpływu moczu, jeśli współistnieje zakażenie i stan zapalny w drogach moczowych.


leczenie kolki nerkowej choroby układu moczowego Kolka nerkowa opis choroby Kolka nerkowa objawy przyczyny kolek
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach