40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste to brodawkowate zmiany o cielistej barwie, przeważnie spowodowane są przez określone typy wirusa brodawczaka (HPV) o niskim ryzyku. Zmiany te przeważnie lokują się Kłykciny kończyste najczęściej pojawiają się na zewnętrznych narządach płciowych lub w pobliżu odbytu u kobiet i u mężczyzn. Znacznie rzadziej kłykciny kończyste tworzą się w pochwie lub na szyjce macicy. Zmian najczęściej nie pieką, nie swędzą oraz nie bolą. Wirusy HPV typu 6 i 11, które są przyczyną kłykcin kończystych, nie należą do typów wysokiego ryzyka, odpowiedzialnych za zachorowania na raka szyjki macicy.

Zmiany w szybkim tempie rosną i mogą tworzyć kalafiorowate skupienia. Do ich szybszego rozprzestrzeniania dochodzi w trackie ciąży. Są prawie niebolesne.

Kłykciny kończyste rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Częściej można je zaobserwować u mężczyzn. Podejrzewa się, że kłykciny mogą być stanem przednowotworowym raka macicy i innych narządów. Aby zapobiec chorobie, należy stosować prezerwatywy w celu ochrony przed infekcją w czasie stosunku płciowego.


choroby weneryczne Kłykciny kończyste opis choroby kłykciny kończyste objawy jak leczyc kłykciny kończyste powikłania po kłykcinach kończystych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach