45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kleszczowe zapalenie mózgu

Za tę chorobę odpowiedzialne są wirusy, które obecne są w niektórych zarażonych kleszczach z rodzaju hodes ritinus. Zakażenie odbywa się poprzez ukąszenie. Rzadziej dochodzi od niego drogą pokarmową (mleko chorych krów). Przebieg jest zwykle łagodny, choroba kończy się po kilku dniach.

Objawy:
pierwsze objawy zauważyć można po ok. 10 dniach i przypominają symptomy grypy: gorączka, bóle mięśni,
w drugiej fazie choroby pojawiają się objawy neurologiczne: bóle głowy, gorączka, wymioty, utrata przytomności i sztywność karku.

Ryzyko zachorowania:

W Polsce rejonami najbardziej zagrożonymi tą chorobą są dawne województwa białostockie, olsztyńskie i suwalskie oraz okolice Opola Rocznie choruje ok. 300 osób. Wśród możliwych powikłań zaliczyć trzeba porażenia nerwów czaszkowych czy nerwów obwodowych, niedowład, zaburzenia psychiczne. Diagnostyka Oznaczanie przeciwciał przeciwko wirusom we krwi, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Leczenie:

Stosuje się wyłącznie leczenie objawowe.

Profilaktyka:

Przede wszystkim profilaktyka opiera się na szczepieniach. Są one pełnopłatne - każda z trzech dawek kosztuje około 56 zł. Odporność uzyskujemy po dwóch dawkach, które podaje się w 2-4 tyg. odstępach (po trzech latach należy przyjąć jedną dawkę przypominającą). W przypadku osób nieszczepionych powinno się korzystać ze środków odstraszających owady oraz unikać wilgotnych zarośli, nosić zakrywające ciało ubrania.


choroby układu nerwowego Kleszczowe zapalenie mózgu opis choroby Kleszczowe zapalenie mózgu objawy kleszcze a choroby ugryzienie przez kleszcza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach