40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Klaustrofobia

Klaustrofobia jest to nielogiczny lęk przed obcowaniem w małych i ciasnych pomieszczeniach. Przeciwieństwem tego lęku agorafobia – która stanowi lęk przed otwartymi przestrzeniami. Osoba, która doświadcza tego schorzenia, po zamknięciu w małym i ciasnym pomieszczeniu dostaje ataku paniki.

W trakcie ataku paniki chory ma wrażenie, że się dusi. Tak naprawdę duszność nie jest spowodowana brakiem powietrza, lecz atakiem na tle nerwowym wywołanym bujną wyobraźnią pacjenta. Poza dusznością charakterystyczny w tym ataku jest niepokój, zimny pot, lęki, drżenie kończyn, przyspieszone bicie serca, wzrost napięcia mięśniowego. Chorzy na tę dolegliwość opisują, że w ciasnych pomieszczeniach czują się tak, jakby sufit się obniżał i miał ich zaraz przygnieść.

Klaustrofobia należy do izolowanych fobii. Fobia określana jest jako nieuzasadniony i niewspółmierny lęk powiązany z atakiem paniki. W jego trakcie chory uważa, że grozi mu jakieś niebezpieczeństwo. Znacznie utrudnia to normalne funkcjonowanie, a w bardzo skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci. Duża część chorych na różnego rodzaju fobię cierpi także z powodu depresji.

Obecnie nie są do końca znane przyczyny tego schorzenia.

Istnieją różne teorie próbujące wytłumaczyć jej pochodzenie:

  • klaustrofobia czasami powstaje w efekcie jakiegoś traumatycznego zajścia, którego chory doświadczył w przeszłości, może to być zamknięcie w ciasnym pomieszczeniu bez możliwości wydostania się z niego
    wszyscy ludzie od urodzenia posiada w sobie klaustrofobie. Różnica polega na stopniu nasilenia obaw.
  • klaustrofobia może być efektem zaburzeń w percepcji własnej przestrzeni osobistej, klaustrofobicy określają swoją przestrzeń osobistą zbyt szeroko, jeśli ktoś wejdzie w ich sferę osobistą, reagują lękiem lub odczuwają spory dyskomfort
  • klaustrofobia jest efektem porodu – długi i ciężki poród sprzyja możliwości wystąpienia lęku przed ciasnymi pomieszczeniami.

Cierpiący na klaustrofobię powinien skonsultować się z lekarzem psychologiem lub psychiatrą. Leczenie polega przede wszystkim na zastosowaniu terapii psychologicznej oraz zażywaniu środków antydepresyjnych.


nerwice Klaustrofobia opis choroby zaburzenie lękowe przyczyna klaustrofobii leczenie klaustrofobii
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach