45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kiła wrodzona

Kiła wrodzona jest schorzeniem pojawiającym się wśród dzieci na skutek zakażenia krętkiem bladym już na etapie życie płodowego. Sytuacja taka może mieć miejsce w trakcie każdego stadia ciąży, jednak objawy, które charakteryzują tę chorobę, ujawniają się dopiero po 4. miesiącu ciąży.

Właśnie wtedy układ odpornościowy płodu rozwija się. Kiła wrodzona nie wyklucza urodzenia żywego dziecka. Warto jednak wiedzieć, że w następstwie zakażenia może dojść również do śmierci płodu, poronienia oraz urodzenia martwego dziecka.

Kiła wrodzona a zagrożenie dla dziecka

Krętek blady może skutkować zakażeniem w każdym etapie ciąży. Mimo wszystko większe ryzyko zarażenia powstaje, gdy matka choruje na kiłę wczesną. Ryzyko jest mniejsze w przypadku gdy choroba trwa przynajmniej dwa lata. Niewielkie ryzyko infekcji płodu dotyczy matek chorych na kiłę późną i utajoną. Natomiast zastosowanie odpowiedniego leczenia u matek przed 16. tygodniem ciąży powinno zapobiec zakażeniu płodu. Nieleczona kiła skutkuje śmiercią płodu nawet w 40 procentach przypadków. Podobnie jest w przypadku wcześniactwa, śmierci tuż po porodzie lub rozwinięcia się objawów kiły wrodzonej. W dzisiejszych czasach badanie na obecność kiły we wczesnej ciąży jest badaniem rutynowym.

Leczenie kiły wrodzonej u dzieci

W przypadku każdej ciężarnej kobiety, u której zdiagnozowano kiłę, niezależnie od stadium ciąży, w II trymestrze zaleca się, wykonanie leczenia profilaktycznego za pomocą penicyliny podawanej przez około 20 dni. Z tego zabiegu można zrezygnować, ale jedynie, kiedy kobieta była całkowicie wyleczona przed zajściem w ciążę. Musi to być potwierdzone dwukrotnie negatywnym wynikiem testu. Gdy rodzi się dziecko zarażone kiłą, to również podejmowane jest odpowiednie postępowanie lecznicze. Wszystko zależy od jego masy ciała oraz od stadium kiły. Zazwyczaj dzieci leczy się w szpitalu za pomocą penicyliny krystalicznej podawanej w odpowiednich dawkach.


choroby genetyczne Kiła wrodzona opis choroby kiła u nienarodzonego dziecka kiła u płodu choroby płodu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach