44 797 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 931 produktów w 209 kategoriach

Katar żołądka

Helicobacter pylori to bakteria odpowiedzialna za zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy oraz choroby wrzodowe.

Bakteria ta może skutkować zanikiem błony śluzowej (zapalenie zanikowe). Wzmożone zapalenie prowadzi do ubytków błony śluzowej zwanych nadżerkami lub nawet być przyczyną krwotoku (zapalenie krwotoczne).

Bakteria dzięki swojej ruchliwości i ukierunkowanym chemotaktycznie w kierunku śluzowi żołądkowemu ruchu szybko przenika do żołądka i przechodząc przez warstwę śluzu, dociera do komórek błony śluzowej żołądka, gdzie dzięki specjalnym wypustkom dosyć mocno do nich przylega.

Diagnozy zakażenia dokonuje się przy pomocy wielu metod inwazyjnych, w których trakcie pobiera się materiał do badania przy pomocy endoskopu i nieinwazyjnych. Materiał ten stanowią krew, ślina, kał lub wydychane powietrze. Poszczególne badania różnią się od siebie czułością, czasem potrzebnym na otrzymaniem wyniku oraz stopniem uciążliwości dla badanego. Żaden test nie daje 100% pewności rozpoznania zakażenia.

Przyczyny:

Przeważnie są wynikiem błędów dietetycznych. Czynniki wywołujące to:

  • Nadużycie alkoholu.
  • Leki o działaniu drażniącym błonę śluzową żołądka (np. środki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne, przedawkowanie leków nasercowych zawierających naparstnicę, glikokortykoidy, leki przeciwnowotworowe).
  • Oparzenie kwasami lub ługami.
  • Promienie rentgenowskie (np. po leczeniu napromienianiem).
  • Zepsute produkty spożywcze skażone laseczką jadu kiełbasianego.
  • Trujące grzyby.

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, połączone z zakażeniem Helicobacter pylori to około 90% wszystkich zapaleń żołądka. Może znajdować się w części okolicy odźwiernikowej lub być rozsiane w całej błonie śluzowej. Obecność tej bakterii w śluzówce żołądka skutkuje tworzeniem się przewlekłego stanu zapalnego, który stopniowo prowadzi do niszczenia warstwy gruczołowej błony śluzowej, zaniku śluzówki żołądka i zmiany jego charakteru w kierunku nabłonka jelitowego. Jak potwierdzają przeprowadzone badania, zmiana charakteru nabłonka żołądka może prowadzić do powstania nowotworu.


choroby układu pokarmowego Katar żołądka opis choroby zapalenie żołądka i dwunastnicy leczenie katar żołądka leczenie zapalenie żołądka objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 797 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 931 produktów w 209 kategoriach