45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jaskra dziecięca (wrodzona)

Jaskra dziecięca jest schorzeniem wrodzonym i w wielu przypadkach dziedzicznym. Zaraz po narodzeniu dziecka, jego jedno oko (czasem oba) ulega powiększeniu, rogówka ulega przymgleniu, twardówka natomiast ścieńczeniu, przybierając lekko niebieskawy kolor. To efekt zastoju płynu śródocznego oraz błędnym rozwojem dróg odpływu tegoż płynu, a także wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Jaskra nie jest częstym schorzeniem i przeważnie dotyczy mężczyzn. Do głównych objawów zalicza się: kurczenie powiek, silne łzawienie, światłowstręt. Jaskrę łatwo pomylić z zapaleniem spojówek.

Jaskra wrodzona wywołana jest przez błędny rozwój oka dziecka w fazie płodowej. Osoby cierpiące na tę przypadłość, zanim zdecydują się na potomstwo, powinny poddać się badaniu pod względem genetycznym, które wykaże, jak wysokie są szanse na wystąpienie choroby u dziecka.

Zagrożenie

Choroba ta może stwarzać szczególne zagrożenie. W przypadku braku leczenia skutkuje całkowitą i nieodwracalną utratą wzroku. Jeżeli jest późno wykryta – to prowadzi do krótkowzroczności. W związku z tym, kiedy zaobserwujemy u dziecka podobne objawy, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z okulistą. Nawet krótkotrwałe uszkodzenie rogówki bądź twardówki, może pozostawić nieodwracalne skutki, które nie ustąpią nawet po leczeniu chirurgicznym.

Leczenie

W tym wypadku stosuje się jedynie leczenie operacyjne. W trakcie zabiegu udrażnia się przetoki. To znaczy, że chirurg nacina błonkę, zagradzającą swobodny przepływ płynu śródocznego. W około 80% przypadków, do całkowitego wyleczenia wystarczy 1 operacja. Niestety zdarza się też, że zabieg trzeba przeprowadzić kilkukrotnie.

W sytuacji, gdy operacja okazuje się nieskuteczna, lekarz może zalecić przeprowadzenie zabiegu wszczepienia setonów filtracyjnych. Są to niewielkie implanty w kształcie rurek, których zadaniem jest przeprowadzanie płynów do tkanki filtracyjnej. Trzeba wiedzieć, że przygotowując dziecko do operacji, nie powinno się podawać mu pokarmów przez około 8 godzin przed zabiegiem. Podczas znieczulenia, zawartość żołądka może się cofnąć, powodując nawet śmiertelne zakrztuszenie.

W leczeniu wykorzystuje się także zabiegi laserem, których zadaniem jest udrożnienie przetoki tkanki filtracyjnej. Niestety, tego typu działanie nie daje trwałych efektów. Jeżeli powyższe metody zawiodą, stosuje się operacje cyklodestrukcyjne, zmniejszające produkcję cieczy wodnistej.

Czasami po po operacji należy stosować krople przeciwjaskrowe bądź krople spowalniające odrastanie błonki, które poprawią przepływ cieczy przez naczynia twardówki. Należy je zakraplać jak najdalej od kanalika łzowego, który może odprowadzić krople do gardła, w wyniku czego lek nie zadziała.

Po operacji

Nawet jeżeli wyniki badań są zadowalające, dziecko już do końca życia musi pozostać pod stałą opieką lekarską. Zaleca się regularne wizyty kontrolne co 3-6 miesięcy, podczas których specjalista zbada ciśnienie w oku. W przypadku młodszych dzieci badanie to wykonywane jest pod narkozą. Jeżeli nastąpiła znaczna utrata wzroku, lekarz zaleci ćwiczenia poprawiające stan słabszego narządu, polegające na przykład na zakrywaniu zdrowego oka.


choroby oczu krótkowzroczność Jaskra dziecięca (wrodzona) opis choroby objawy jaskry dziecięcej przyczyny jaskry dziecięcej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach