45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Hymenolepioza

Jedną z chorób wywołanych przez tasiemce jest hymenolepioza. Powoduje ją zakażenie się tasiemcem karłowatym albo szczurzym. To jedna z najbardziej powszechny ludzkich tasiemczyc na świecie.

Do jej powstawania przyczyniają się dwa gatunki tasiemców z rodzaju Hymenolepis. Pasożyty te osiągają długości około od 15-40 mm. Składają się z uzbrojonej główki i około dwustu proglotydów.

Jak dochodzi do zarażenia?

Pasożyt ten często występuje u szczurów i myszy. Spotkać go można w środowiskach zamkniętych, gdzie na zarażenie najbardziej podatne są dzieci. Z tego względu dzieci najczęściej chorują. Spędzają one dużo czasu na wspólnej zabawie czy nauce w przedszkolach, szkołach, placówkach opiekuńczych, gdzie bardzo szybko roznoszą się bakterie i infekcje.

Pasożyt jest w stanie całkowicie się rozwinąć tylko u jednego żywiciela. Jaja uwalniane są w świetle jelita z rozpadających się końcowych członów i są częściowo wydalane na zewnątrz, a częściowo wnikają do błony śluzowej, gdzie dojrzewają. Potem wypuszczane są cysticerkoidy, które dają początek strobili tasiemca.

Rozwój pasożyta trwa 3-4 miesiące. Jaja pasożyta roznoszą się wśród ludzi przez zakażone nimi ręce, żywność, wodę, owady. Dochodzi też do samozakażenia.

Diagnoza:

Tasiemce bytują w jelicie, gdzie doczepiają się do jego ścian. Na skutek rozwijających się cystticerkoidów dochodzi do rozległych uszkodzeń kosmków jelita cienkiego.

Wpływ, jaki mają toksyny i alergeny wydzielane przez pasożyta nie są znane. Wiadomo, że u człowieka intensywność zarażenia jest regulowana przez mechanizmy immunologiczne.

Chorobę zdiagnozować można poprzez badanie koproskowe- w którym to stwierdza się obecność jaj tasiemca. Jaja hymenolepis są stosunkowo delikatne i w wyniku działania glicerolu ulegają szybkiemu rozpadowi, w ten sposób uniemożliwiając stwierdzenie ich obecności w rozmazie kału. Jaja rozpadają się jeszcze w jelicie cienkim.

Leczenie

W przypadku wystąpienia hymenolepiozy należy zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych. W jej leczeniu stosuje się lek prazykwantel. Stosuje się pojedynczą dawkę o wielkości 25mg/kg masy ciała. W przypadku gdy dojdzie do ostrej postaci zakażenia, konieczne jest powtórzenie procedury po kilku tygodniach.

Skuteczne okazują się też albendazol i niklozamid. Leczeniu uważa się za skuteczne, gdy stwierdzi się trzykrotny ujemny wynik badania koproskowego, które przeprowadza się w 3., 4. i w 5. tygodniu od zakończenia leczenia. Zalecane jest także zbadanie osób z najbliższego otoczenia zarażonego.

Profilaktyka

Zarazić się można poprzez spożywanie zarażonego jedzenia i wody. Należy zwracać uwagę na spożywane pokarmy. Nie wskazane jest picie wody prosto ze źródła, zwłaszcza z jezior, rzek czy stawów.

Jeżeli w domu lub okolicy występują szczury, należy zwracać szczególną uwagę na pozostawione jedzenie. Tasiemiec karłowaty to niejedyne zagrożenie roznoszone porze te gryzonie. Warto zainwestować w trutkę.

Szczególną opieką należy otoczyć dzieci. Podczas zabawy, jedzenia na zewnątrz mogą zarazić się pasożytem, który bardzo szybko opanuje całe otoczenie. Lek stosowany w leczeniu hymenolepiozy jest trudno dostępny w Polsce, dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność, mimo iż choroba jest rzadka w naszym kraju.


choroby układu pokarmowego Hymenolepioza opis choroby bakterie i infekcje mechanizmy immunologiczne samozakażenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach