40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Human papillomavirus - HPV

U kobiet choroba ta pojawia się na wargach sromowych, w pochwie, na szyjce macicy, w okolicy odbytu i w odbytnicy. Jeżeli chodzi o mężczyzn, to zmiany lokują się na napletku, w ujściu cewki moczowej, na trzonie prącia, w odbycie i w odbytnicy występują miękkie, różowe brodawki.

Kłykciny kończyste to cieliste brodawkowate zmiany. Przeważnie spowodowane są określonym rodzajem wirusa brodawczaka (HPV) o niskim ryzyku. Zmiany te na ogół umiejscawiają się na zewnętrznych narządach płciowych lub w pobliżu odbytu u kobiet i u mężczyzn. Sporadycznie występują w pochwie lub na szyjce macicy. Zazwyczaj nie wywołują pieczenia, swędzenia lub bólu. Wirusy HPV typu 6 i 11, które są przyczyną kłykcin kończystych, nie należą do typów wysokiego ryzyka, odpowiedzialnych za zachorowania na raka szyjki macicy.

Zmiany szybko się powiększają i czasami tworzą kalafiorowate skupienia. W trakcie ciąży możliwe, że będą rozprzestrzeniać się jeszcze szybciej. Są prawie niebolesne.

Kłykciny kończyste rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Częściej spotykane są wśród mężczyzn niż u kobiet. Istnieje podejrzenie, że kłykciny mogą być stanem przednowotworowym raka macicy i innych narządów. Aby zapobiec chorobie, należy stosować prezerwatywy w celu ochrony przed infekcją w czasie stosunku płciowego.


choroby weneryczne Human papillomavirus - HPV opis choroby kłykciny kończyste objawy jak leczyc kłykciny kończyste różowe brodawki w odbycie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach