45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Hipogonadyzm męski

Hipogonadyzm wtórny zwany jest także niewydolnością jąder wtórną. Zaobserwować ją można, gdy zmiany i niedoczynność hormonalna jąder są pochodnym objawem zaburzeń pracy innych narządów lub gruczołów np. podwzgórza (niedobór gonadoliberyna GnRH), mózgu, przysadki (niedobór gonadotropin LH i FSH). Zespół Kallmanna to najczęściej występująca postać niedoboru gonadotropin wskutek braku GnRH. Przeważnie brakuje obu gonadotropin: LH i FSH, ale czasami brakuje tylko jednej z nich.

Choroba ta cechuje się dwoma postaciami: całkowitą i częściową. W hipogonadyzmie hipergonadotropowym całkowitym występuje równocześnie niedoczynność komórek Leydiga i komórek Sertoliego, w efekcie powstaje nadmiar lutropiny-LH i folitropiny-FSH. W hipogonadyzmie hipergonadotropowym częściowym brak jest albo czynności hormonalnej tylko komórek Leydiga, czego wynikiem jest nadmiar LH, albo brak czynności tylko komórek Sertoliego, czego efektem jest nadmiar samego FSH.

Diagnoza: opiera się na badaniach laboratoryjnych na stężenie testosteronu, LH i FSH, badaniu na stężenie prolaktyny, badaniu nasienia na brak plemników, morfologii chromosomów w przypadku gdy zachodzi podejrzenie zespołu Kallmanna lub zespołu Pradera i Williego, USG jąder.

Leczenie: polega ono na usunięciu jednego jądra, w przypadku gdy drugie jądro jest zdrowe i może zastąpić jądro zniszczone lub usunięte. Następnie podaje się testosteron i gonadotropin przez dłuższy czas.

Choroba ta może być wywołana: brakiem lub niedorozwojem jąder albo jednego jądra, nabytym brakiem jąder, uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem rentgenowskim, chorobami zakaźnymi i przewlekłymi (odra, rzeżączka, świnka, gruźlica, kiła, cukrzyca), przewlekłymi zatruciami, alkoholizmem i zatruciem alkoholowym, niedożywieniem, wnętrostwem jąder, guzami i nowotworami, przepukliną pachwinową, przepukliną mosznową, starzeniem się, agenezją komórek Leydiga, zaburzeniami chromosomów płciowych. Objawy niewydolności jąder zależą od okresu życia, w którym pojawiła się choroba, np. w okresie rozwoju płodowego brak jest zróżnicowania narządów płciowych na zewnętrzne i wewnętrzne (spodziectwo i wnętrostwo), w okresie dojrzewania płciowego choroba objawia się brakiem cech dojrzewania, eunuchoidalną sylwetką, brakiem popędu seksualnego, brakiem wzwodów i erekcji, zmianami nastroju, ogólnym zmęczeniem i osłabieniem, bezpłodnością, brakiem zarostu, brakiem owłosienia (krocze i pachy), niedorozwojem prącia, moszny i jąder, bladą i suchą skórą, niewystępowaniem mutacji. Po okresie dojrzewania płciowego: brak lub osłabienie wzwodów, erekcji i popędu, zmiany nastroju, osłabienie, bezpłodność, sylwetka jest normalna, ale wypada owłosienie łonowe i pachowe, tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicach bioder i gruczołów piersiowych, ginekomastia, blada i sucha skóra, zaniki mięśni.


choroby układu rozrodczego nowotwór jąder choroby jąder Hipogonadyzm męski opis choroby hipogonadyzm męski co to jest
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach