45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Hiperostoza usztywniająca kręgosłupa

Hiperostoza usztywniająca kręgosłupa nazywana jest też chorobą Forestiere - Rotes - de Querol. To schorzenie zwyrodnieniowe, w którego efekcie dochodzi do rozmiękania, włókienkowatości, owrzodzeń i utraty masy chrząstki stawowej, stwardnienia i zagęszczenia tkanki kostnej, osteofitów i torbielek podchrzęstnych.

Powodem tego są zmiany komórek o podłożu morfologicznym, biochemicznym, molekularnym oraz biomechanicznym. Choroba rozszerza się na trzy trzony kręgowe, których kształt przypomina dzioby papuzie lub ściekającą stearynę.

Starsi ludzie w grupie ryzyka

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do powstania tego schorzenia. Lekarze wciąż prowadzą badania nad tym schorzeniem, ale jego dokładna przyczyna nie została jeszcze odkryta.

Przeważnie dotyka ono ludzi po 70. roku życia, co świadczy o tym, że przyczyną choroby jest późny wiek. Ponadto znacznie częściej odnotowuje się wystąpienie hiperstozy u osób z nadwagą niż u osób posiadających prawidłową masę ciała. Dzieje się tak w wyniku ciągłego przeciążenia kręgosłupa na skutek wzrostu wagi.

Obciążenie genetyczne

Choroba ta ma również podłoże genetyczne. W związku z tym pojawia się prawdopodobieństwo pojawienia się choroby u kolejnych pokoleń, jeżeli w rodzinie były osoby cierpiące na tę dolegliwość.

Wykluczając późny wiek, otyłość oraz patologie wrodzone, można dojść do wniosku, że choroba spowodowana jest stylem życia. Zarówno siedzący, jak i zbyt forsujący plecy może być źródłem bólów.

Warto wówczas przemyśleć, czy nie ma to związku z wykonywanym zawodem lub wzmożoną aktywnością fizyczną.
Dodatkowo hiperstaza usztywniająca kręgosłupa może powstać z powodów etnicznych, nieprawidłowej biomechaniki stawów, zbyt dużej masy kostnej bądź też podwyższonego poziomu hormonów.

Konieczne leczenie

Jeżeli zaobserwuje się pierwsze objawy tej choroby to koniecznie trzeba wybrać się do lekarza. Warto zrobić to, zanim objawy się nasilą. Istnieje wówczas spora szansa na zaniechanie bólów i powrót do pełnej sprawności.

Niestety, większość chorych odkłada wizytę u specjalisty do chwili, w której pojawiają się problemy z poruszaniem, a ból promieniuje na kończyny, powodując ich drętwienie. Leczenie jest wówczas długotrwałe i wymagające sporej cierpliwości. Nie warto więc ryzykować i najlepiej od razu udać się do lekarza.

Rozwinięta hiperstaza usztywniająca kręgosłupa wymaga od osoby chorej głównie zmiany trybu życia. Przede wszystkim należy postawić na aktywność np. do sklepu można pójść spokojnym spacerkiem, zamiast poruszać się samochodem. Można też zainwestować w dobry, średnio-twardy materac do spania, a jeżeli praca wymaga dłuższego siedzenia przy biurku – również w wygodne, dopasowane do wzrostu i dobrze podtrzymujące kręgosłup krzesło.

Pomocne jest też rozpoznanie czynników tej choroby. Jeżeli jest to nadwaga, najlepszym lekarstwem będzie zrzucenie zbędnych kilogramów. Należy wówczas udać się do dietetyka, który dobierze odpowiednią dietę.

Ponadto bardzo dużą rolę w odchudzaniu odgrywają ćwiczenia – w przypadku hiperstazy bóle mogą być wówczas jeszcze bardziej dokuczliwe, dlatego też najlepiej wybrać się na trening z trenerem, który dopasuje program ćwiczeń w taki sposób, aby nie obciążał on kręgosłupa.

Choroba może wymagać również leczenia farmakologicznego, rehabilitacji fizycznej, a czasem również porady psychologa. Szczególnie dobre efekty przynosi fizykoterapia: kinezyterapia, elektroterapia czy krioterapia.

Ponadto pomocne bywa również kompleksowe leczenie sanatoryjne z balneoterapią i stosowanie akupunktury. W celu uśmierzenia bólu podczas poruszania, można pomóc sobie używając sprzętu ortopedycznego, takiego jak balkonik, laska, kule, wkładki do obuwia, stabilizatory stawów lub gorset.


Hiperostoza usztywniająca kręgosłupa opis choroby Choroby układu kostnego powikłania nieleczonego zwyrodnienia objawy hiperostozy jak rozpoznać zwyrodnienie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach