40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Guzy mózgu

Guz mózgu - tak nazywa się ten nowotwór. W tym wypadku jednak ta nazwa obejmuje wszelkie zmiany, które skutkują powstaniem dodatkowej masy we wnętrzu czaszki. Przyczyniać się do ich powstania mogą tętniaki, pasożyty, zapalenia lub ropnie. Bez względu na pochodzenie. każda odmiana guza zagraża pacjentowi, ponieważ może powodować ucisk mózgu albo rdzenia kręgowego.

Nowotwory dzieli się za pomocą dwóch wytycznych: Pierwszy z nich dotyczy tego, czy nowotwór jest pierwotny, czy wtórny i mówi o tym, czy jego pojawienie jest wynikiem przerzutu z innego narządu, czy też nie. Nowotwory mózgu przeważnie są w większym stopniu wynikiem przerzutów niż samoczynnego powstania. Z drugiej strony, nawet nowotwory złośliwe mózgu rzadko przerzucają się na inne narządy.

Drugi podział to podział na nowotwory złośliwe i niezłośliwe. Guzy mózgu są w tym zakresie charakterystyczne. Zawdzięczają to temu, że nawet niezłośliwe mogą bardzo zagrozić życiu pacjenta. Dodatkowa masa w czaszce powoduje wzrost ciśnienia i ucisk, co ostatecznie może spowodować śmierć.

Jakie są objawy guza mózgu?

Guzy mózgu często nie wykazują żadnych objawów. Do lekarza powinno się zwrócić, jeżeli zaobserwuje się:

  • bóle głowy, nasilające się zwłaszcza rano, odczuwane jako rozsadzanie czaszki
  • wymioty
  • zaburzenia psychiczne
  • ataki padaczkowe
  • problemy z pamięcią
  • niedowład kończyn

W przypadku diagnostyki korzysta się z elektroencefalografii, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Jednak ostateczną diagnozę można postawić po biopsji guza, czyli pobraniu jego fragmentu. Obecnie jest to badanie stosunkowo mało inwazyjne i bezpieczne.

Wszystkie osoby cierpiące okresowo na migreny powinny przynajmniej raz wybrać się do neurochirurga i wykonać badania w celu wykluczenia nowotworu.

Leczenie:

Po stwierdzeniu diagnozy przeważnie dokonuje się interwencji operacyjnej. Może ona stwarzać ryzyko, ale mimo wszystko, prawie zawsze daje najlepsze rokowania. Zdarza się jednak, że guz znajduje się w takim miejscu, że jego chirurgiczne usunięcie jest niemożliwe. Właśnie z tego powodu nawet łagodne zmiany mogą być bardzo niebezpieczne.

Kolejne metody to chemio- lub radioterapia. Można też stosować terapie wspomagające jak podawanie hormonów, czy leków przeciwdrgawkowych.

Rokowania:

Rokowania dla nowotworów mózgu nie są zbyt dobre. Na ok. 2800 osób, u których co roku w Polsce rozpoznaje się tę chorobę, przeżywa ok. 500, czyli mniej, niż 20%. Przeżywalność jest większa u dzieci niż u dorosłych. Częściej też umierają na niego mężczyźni niż kobiety.
Na szczęście, guz mózgu jest jednym z najrzadziej występujących nowotworów – obejmuje tylko ok. 2% przypadków.


choroby układu nerwowego choroby układu nerwowego ośrodkowy układ nerwowy Guzy mózgu opis choroby nowotwór mózgu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach