40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Guz Pancoasta

Guz Pancoasta bywa też nazywany guzem górnego otworu klatki piersiowej. To choroba, która dotyczy około 1-3% wszystkich przypadków raka płuc. To forma raka oskrzeli znajdująca się w płucach i stanowiąca raka płaskonabłonkowego.

Diagnostyka

W przypadku guzów górnego otworu klatki piersiowej diagnostyka jest taka sama jak w przypadku każdego innego rodzaju raka płuca. Wyjątek stanowi rutynowa tomografia komputerowa głowy. Badania markerów nowotworowych krwi takich jak CEA, AFP, NSE i.t.p. nie są istotne w diagnostyce i rozpoznaniu raka płuca, a pomimo identyfikacji licznych onkogenów towarzyszących pojawianiu się raka płuca takich jak K-ras, TP53, HER 2/neu nie mają one udowodnionej wartości w rozpoznawaniu, stwierdzeniu poziomu zaawansowania czy rokowaniu choroby. Powinno się wykonać podstawowe badania przedoperacyjne krwi takie jak: morfologia, elektrolity, profil nerkowy oraz indywidualnie u pacjentów obciążonych innymi schorzeniami dodatkowe badania jak np. hormony tarczycy u osób z chorobami tarczycy, profil wątrobowy u osób ze schorzeniami wątroby. Powinno się także wziąć mocz do badania oraz pobrać krew na próbę krzyżową w celu dobrania odpowiedniej grupowo krwi dawcy.

Leczenie

Leczenie tak jak przy innych nowotworach polega na radioterapii oraz chemioterapii. W przypadku gdy guzek jest operacyjny, to wykonuje się zabieg chirurgiczny, który ma na celu jego usunięcie. Przeciwwskazaniem może być rozległy naciek nowotworu na splot barkowy, kręgi szyjne lub piersiowe (naciek brzeżny nie jest przeciwwskazaniem), przerzuty odległe, przerzuty do węzłów chłonnych śródpiersia, oraz naciek żyły podobojczykowej. Wczesne wykrycie guza zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego należy wykonywać regularne badania i relacjonować lekarzowi wszelki niepokojące objawy zaobserwowane u siebie.

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka są takie same jak w przypadku każdego raka płuca. Zaliczyć do nich można czynne i bierne palenie tytoniu, ekspozycja na azbest, nikiel i inne metale. Osoby, które mają styczność z tymi czynnikami, powinny być bardziej czujne i regularnie przeprowadzać badania wykluczające wystąpienie guza Pancoasta.


nowotwory hormony tarczycy Guz Pancoasta opis choroby profil nerkowy guz górnego otworu klatki piersiowej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach