40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Guz Ewinga

Sarcoma Ewingi to złośliwy, pierwotny, guz kości, spotykany przeważnie wśród dzieci i młodych dorosłych. Największa zachorowalność przypada na wiek od 4 do 25 lat. Guz Ewinga jest szczególnie groźny dla mężczyzn i dzieci, które nie ukończyły 12 lat. Złe rokowania stwierdza się w przypadku gdy guz został wykryty zbyt późno, jest za duży, znajduje się w obrębie kości miednicy, z towarzyszącą anemią, leczony tylko radioterapią miejscową oraz nieprawidłowa reakcja chorego na cytostatyki.

W przypadku około 40% cierpiących na tę chorobę tworzy się maska zapalna. Oznacza to objawy zapalenia, wyższą temperaturę, przyspieszenie odczynu Biernackiego, które komplikują właściwą diagnozę.

Diagnoza: Wykonuje się ją na podstawie biopsji guza i badania histopatologicznego, badania obrazowe MRI, dzięki któremu można ustalić granice guza, badanie RTG w kierunku stwierdzenia zajęcia przez guz kości płaskich lub długich, badania na stwierdzenie ognisk litycznych i sklerotycznych (25% przypadków), odczyn okostnowy, trójkąty Codmana (niektóre przypadki). W trakcie choroby można też zaobserwować wzmożoną gorączkę, leukocytozę podwyższone OB i anemię.

Charakterystyczne dla tej choroby jest pojawienie się guza w tkankach miękkich - guz tworzy się z kości i często przedostaje się na tkanki miękkie i tam tworzą duże ognisko guza. Badanie RTG może dać mylne wrażenie co do wielkości nowotworu - często jest on znacznie większy, niż wskazywał obraz rentgenowski. W ponad 10% przypadków guza Ewinga występuje również zajęcie szpiku, więc w diagnozowaniu choroby pobiera się także szpik do badania.


nowotwory Guz Ewinga opis choroby guz ewinga leczenie nowotwory kości mięsak ewinga objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach